Sladký svet v Pezinku

Máj 2012 / Prečítané 1471 krát
   Človek už od pradávna zistil, že popri základných potravinách potrebných pre jeho obživu existujú na svete potraviny, ktorých konzumácia mu svojou arómou i chuťou dávajú pocit pôžitku a radosti.
   Po objavení cukru a neskôr čokolády nastal vo svete najväčší rozvoj výroby sladkých maškŕt. Cukrárenský a čokoládový priemysel je dnes najobľúbenejším odborom výroby potravín aj u nás na Slovensku. O ich produkty je samozrejme záujem aj v Pezinku.
   Ešte žijú v našom meste pamätníci, ktorí radi chodili do cukrárne pána majstra cukrára Jána Hanzla na Kollárovej ulici, kde si mohli pochutnať na indiánoch, žltých cukrových kuriatkach či krémešoch. Veľkú obľubu neskôr si získala cukráreň majstra cukrára Kuličku, najmä jeho zákusky. Bola tu tiež príjemná kaviareň a možnosť pochutiť si na dobrej zmrzline. Neskôr si Pezinčania i návštevníci mesta radi posedeli pri dobrej káve i zákuskoch v kaviarni u pani Aláčovej a pani Milky Poláčkovej na Kollárovej ulici.
   Veľký rozvoj živnostenskej činnosti a tiež cukrárstva nastal začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia i tisícročia.
   Prinieslo to mestu a jeho občanom rozšírenie služieb a tiež zlepšenie ich kvality. Popri vynikajúcich zákuskoch to boli veľmi obľúbené torty a pagáče pani Galanovej, ktoré ponúkala úspešne spolu so svojimi dcérami Evou a Emíliou vo svojej cukrárni na Štefánikovej ulici. Postupne pribúdali v meste ďalšie kaviarne i cukrárne.
   Medzi poslednými je nová útulná cukráreň nesúca výstižný názov „Sladký svet“, ktorá má vo svojej ponuke zákusky, čokolády, kávy i čaje nielen zo Slovenska ale i zo zahraničia.
 
Peter Ronec

Počas vlaňajšieho Vinobrania si z alegorického sprievodu do cukrárne Sladký svet na kávičku a sladké dobroty „odskočil“ i cisár František Jozef I. so svojím adjutantom.
 

Ohodnoťte článok: