Cajlania majú nového richtára

Máj 2012 / Prečítané 1100 krát
Vľavo Jozef Miškovský, nový cajlanský richtár. Čestnú funkciu prevzal od Pavla Fraňu (vpravo). FOTO Oskar Hanusek   Cajlania aj v tomto roku stavali máj. Každý rok skupina mužov pripraví a privezie strom pred kostol, kde ho za pomoci autožeriava postavia. Toto sleduje veľa miestnych obyvateľov, a keď už máj stojí, odoberú sa do neďalekého bufetu Pod hruškou.

Vľavo Jozef Miškovský, nový cajlanský richtár. Čestnú funkciu prevzal od Pavla Fraňu (vpravo). FOTO Oskar Hanusek


 Tu program pokračuje májovou veselicou a uvedením nového richtára. Toho si vyberali už deviatykrát. Tentoraz voľba padla na Jozefa Miškovského(72). Človeka, ktorého nielen na Cajle, ale ani v celom Pezinku netreba veľmi predstavovať, poznajú ho všetci. Celý svoj život spojil so športom, láskou sa mu stal futbal, ktorý aktívne hrával a ešte dlhšie trénoval. Robí tak aj dnes, hoci má už na chrbáte sedem krížikov, stále učí najmenších Cajlanov futbalovú abecedu.

l Ako sa z Vás stal cajlanský richtár?
- Malo to veľmi rýchly priebeh. Prišli za mnou Laco Lichtneker a poslanec Ľuboš Čech, že chcú, aby som sa bol novým richtárom. Trošku som nad tým porozmýšľal, tiež som to doma prediskutoval a nakoniec som sa rozhodol túto dobrovoľnú funkciu prijať. Považujem to za česť a ocenenie mojej angažovanosti v športovej oblasti. Chcem dokázať, že viem robiť aj takéto veci. Aj môj otec bol pred vojnou cajlanským richtárom a cez vojnu komisárom. Bol pri tom, keď sa Cajla spájala s Pezinkom.
l Pri výbere vašej osoby rozhodovalo, vraj aj to že bývate v dolnej časti Cajly, odkiaľ sa ľudia pomenej zapájajú do spoločenských aktivít na Cajle...
- Spomínalo sa to, ale myslím si, že nás na tieto akcie ani nevolali. Akosi na nás zabúdali, alebo sa nenašiel vhodný spôsob, ako nás o tom informovať. Mojou snahou bude toto riešiť. Chcel by som dať Cajlanov viac dohromady, aby sme sa stali veľkou rodinou.
l To je pekný zámer, máte už aj nejaké konkrétnejšie plány?
- Musíme zlepšiť informovanosť, aby o našich aktivitách vedelo čo najviac ľudí. Myslím, že najaktívnejší na Cajle sú dôchodcovia, pravidelne sa stretávajú, majú svoj plán činnosti. Na tom sa dá stavať. Už sme spolu sedeli, hovorili sme o tom, čo iné by sa dalo ešte robiť. Pravidelnú činnosť má aj futbalový oddiel, kde sa aj ja venujem mladým futbalistom. Chýba mi však viac angažovanosti zo strany mladších Cajlanov. Musíme hľadať spôsob, ako ich pritiahnuť k spoločným aktivitám. Dnes majú mladí ľudia celkom iné záujmy, viem, že to nebude ľahké, ale pokúsime sa o to. Možno sa to úplne nepodarí, pretože rok v tejto funkcii nie je dlhá doba, ale aspoň to naštartujeme a môj nástupca bude môcť v tom pokračovať.

l Čím chcete začať?
- Už som sa zúčastnil v Klube dôchodcov podujatia pri príležitosti Dňa matiek. Okrem iného sme hovorili aj o spolupráci a možných aktivitách. Spolu s poslankyňou Viktóriou Tahotnou pripravujeme Deň detí. Akciu chceme urobiť na futbalovom ihrisku. Pripravíme rôzne súťaže, aby deti prežili pekné popoludnie. Ďalšie akcie ešte premyslíme, zatiaľ nebolo na to dosť času.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: