Hasičská výstava S. I. Laboreckého

Máj 2012 / Prečítané 1073 krát
   Dobrovoľný hasičský zbor pri SOU Pezinok v spolupráci s Pezinským kultúrnym centrom pripravil pri príležitosti 90. výročia založenia prvej jednotnej celoslovenskej hasičskej organizácie Zemskej hasičskej jednoty Slovenska výstavu pod názvom Hasiči veselo i vážne . Kurátor výstavy, vrchný inšpektor DPO SR Peter Ronec pripravil do úvodnej časti exponáty venované práve jubileu založenia ZHJ, na ktorom sa zúčastnili aj delegáti okresu Pezinok na čele s F. Meisselom. Hlavnou témou výstavy je kolekcia kresieb – karikatúr Sergeja Igora Laboreckého, ktorý ako skúsený hasič vo svojich prácach úsmevne i vážne predstavuje prácu hasičov, ale nie sú mu cudzie žiadne témy z každodenného života, medziľudských vzťahov, radostí i bolestí. V jeho tvorbe je odkaz Adama a Evy, láskavý humor aj erotická iskra.
   Na otvorení výstavy sa zúčastnili predstavitelia Mesta Pezinok a delegácie hasičov zo Slovenska a Rakúska. Výstavu otvoril generálny sekretár DPO SR Vendelín Horváth. Kultúrny program zabezpečilo Folklórne divadlo Radosť.
   Hostí z Prezídia DPO SR, HaZZ a rakúsku delegáciu v priestoroch Starej radnice prijal tiež viceprimátor Miloš Andel.
   V krátkosti informoval o histórii i súčasnosti mesta. Potom sa všetci spoločne zúčastnili panelovej diskusie s autorom výstavy S. I. Laboreckým.
   Dobrovoľní hasiči sú najstaršou spoločenskou organizáciou v našom meste i na Slovensku. Dobrovoľná hasičská organizácia bola založená v Prešove. V Pezinku sa tak stalo na základe iniciatívy policajného kapitána Ferdinanda Meissela 11. 1. 1874. Autor výstavy Sergej Igor Laborecký je dlhoročným dobrovoľným členom a funkcionárom DPO SR. Jeho kresby a karikatúry už 30 rokov uverejňuje časopis Požiarnik. Pravidelne vystavuje na výstavách nielen na Slovensku,ale aj zahraničí.
 
Peter Ronec
 

Ohodnoťte článok: