Pozývame vás na Keramické trhy v Pezinku

Máj 2012 / Prečítané 1704 krát
  Centrum mesta sa už po deviatykrát premení na miesto, kde sa v príjemnej atmosfére starého remesla obnovia priateľské stretnutia. Srdečne vás pozývame vychutnať si túto atmosféru v dňoch 8.-10. júna, ako obvykle na Radničnom námestí a Štefánikovej ulici. Okrem tradične kvalitných keramických výrobkov zo Slovenska a Českej republiky nájdete medzi množstvom stánkov aj účastníkov zo Slovinska a Bulharska.
   A že máte keramiky už doma dosť? Napriek tomu neváhajte prísť, určite vás upúta rozmanitý sprievodný program. Tento rok nám ho výnimočne spestria Dni Mladej Boleslavi v Pezinku, ktoré sa uskutočnia v rámci Keramických trhov. Okrem kultúrneho programu v podaní Divadla HEČ Mladá Boleslav a Divadla Z půdy F. Pešána či hudobných vystúpení v réžii kapiel Velká Svačina, Arion, Durmančiny bylinky a ľudovej hudby Lipka z Dubovej, nám svoj program predstaví aj ZUŠ Eugena Suchoňa v Pezinku.
   Prvoradým cieľom Keramických trhov aj naďalej zostáva podpora a propagácia hrnčiarskeho a džbánkarskeho remesla. Pravú podobu tejto starej techniky vám predvedú zruční majstri ľudovej umeleckej výroby Marián Liška, Miloš Orságh a Ján Viglaš v podobe zhotovenia keramického džbánu sovy. Aj tento rok sa dotkneme hliny v detských tvorivých dielňach pod vedením pracovníčok Centra voľného času v Pezinku a obdivovať budeme aj ukážky točenia na keramických kruhoch.
   Ak by vás ruch ulice predsa unavil, príďte si oddýchnuť na výstavy. 8. júna sa vám v Malokarpatskom múzeu predstaví skvelý Daniel Lichard, pozrieť si môžete aj detskú tvorbu na výstave Deti a keramika a Centrum voľného času predvedie na svojej výstave práce detí z keramických krúžkov. Priamo na námestí nesmie chýbať ani každoročná súťažná výstava, tentoraz na tému Žartovný džbán.
   Zvláštna atmosféra, ktorá toto všetko sprevádza, začína hneď ráno pri príchode prvých účastníkov, ktorí si, niekedy po dlhej ceste, ešte rozospato pripravujú svoje stánky. Popri nich prechádzajú ľudia, ktorí prišli nielen nakupovať, ale aj potešiť oko, prejsť sa s rodinou, či stretnúť priateľov. Vzácny je pohľad na šikovné ruky keramikov, ale i deti, ktoré sa učia pracovať s hlinou či točiť na kruhu. Sme presvedčení, že tento pocit vznikol vďaka tomu, že už od februára, kedy začali prvé prípravy, sa nielen organizátori, ale najmä keramici tešia na opätovné stretnutia a všetci spoločne očakávajú najmä dobré počasie.
Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je hlavným organizátorom podujatia, vás všetkých srdečne pozýva prežiť spolu s nami túto jedinečnú atmosféru na 9. ročníku Keramických trhov v Pezinku.
 

Mgr. Monika Chvosteková, Malokarpatské múzeum

Ohodnoťte článok: