Deti strávia noc s Andersenom

Marec 2012 / Prečítané 1442 krát
   Marec ako mesiac venovaný knihám a čítaniu nemôže v knižnici vyvrcholiť inak ako veľkým medzinárodným podujatím na podporu čítania detí , ktoré je známe pod názvom Noc s Andersenom. Prvýkrát deti nocovali v knižnici v Uherskom Hradišti v roku 2000. O rok neskôr už niekoľko knižníc strávilo prvú spoločnú noc s rozprávkami a tak oslávili medzinárodný deň detskej knihy (2. apríl), ktorý je zároveň dňom narodenia známeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Podujatie bolo úspešné a rozšírilo sa v Čechách aj zahraničí. Tento rok 30. marca budú deti nocovať vo viac ako 1000 knižniciach, školách a ostatných inštitúciách trinástich krajín. Na Slovensku je koordinátorom Spolok slovenských knihovníkov v spolupráci s Rádiom Slovensko a Vydavateľstvom Slovart.
   Aký program sme pripravili pre pezinských nocľažníkov? Spojili sme sa s Malokarpatským múzeom, s ktorým máme spoločného zriaďovateľa Bratislavský samosprávny kraj a spolu sme zostavili príjemný aj dobrodružný večer naplnený regionálnymi aj svetovými rozprávkami čítanými, hranými, rozprávanými aj kreslenými. Rozprávky prídu prečítať autori aj ilustrátori kníh, účasť prisľúbil aj pán primátor. Deti strávia večer v knižnici aj v múzeu, kde budú v múzejných pivniciach hľadať rozprávkový poklad. Ochutnajú rozprávkový koláč, stanú sa vílami, princami či čarodejmi a vytvoria vlastné rozprávkové pexeso.
Zažijú aj nočné putovanie mestom za rozprávkou a svoje spacáky a poduštičky si rozprestrú buď vo vynovených priestoroch Malokarpatského múzea alebo medzi regálmi zaplnenými knihami v Malokarpatskej knižnici, aby mohli počúvať rozprávky čítané na dobrú noc, na ktoré v dnešnej uponáhľanej dobe často neostáva čas.
 
Daniela Tóthová

Ohodnoťte článok: