Vino Gallery po šiestich rokoch (ne)skončila

Marec 2012 / Prečítané 1277 krát
   Vino Gallery Milana Bejdáka v Tureckom dome na Radničnom námestí po šiestich rokoch ukončila svoju činnosť. Strohý fakt, možno ho niekto okomentuje, veď nevadí – krčiem je v Pezinku dosť, ale sú aj takí, čo je im to ľúto. Mne je isto ľúto. Za čím? Počas tých šiestich rokov Milan dokázal do starobylých pivníc (vraj jedných z najstarších v Pezinku) „narvať“ kopec kultúry, a to v širšom slova zmysle. Na akúsi vináreň rozhodne nadpriemerná činnosť.
   Vino Gallery bola vskutku iná vináreň ako ostatné. Mnohokrát plnila funkciu klubovne, kde si ľudia mohli podebatovať v intímnom prostredí pri sviečkach. Viem, že to bol priestor – akýsi azyl - pre rôzne záujmové skupiny, spolky, priateľov... Výnimočnosť bola aj v tom, že sa tam nikdy nefajčilo, čo len umocňovalo vône vín, ktoré Milan rozlieval. On, resp. jeho Zuza (ako vravel každej svojej servírke). Vínko tam nebolo len bohapusté „ biele “ a „ červené “, ale taký výber viacerých odrôd, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani podniky, ktoré si kriedou pripisovali na svoje reklamné tabule rôzne hviezdičky... Priestor vinárne s terasou bol ako stvorený na muziku pri vínku, sviečkach i tých makrelách, „ které byly udelané po moravsku “. A tá muzika bola mnohokrát skvostná, cez folk, blues, jazz, šansón, pop, world music až po dychovku a aj experimentálnu muziku. Pár mien, ktoré hovoria za všetko: Sisa Michalidesová, Peter Preložník, Zuzana Homolová, Maroš Kramár (krstný otec vinárne), Vladimír Merta, Laco Déczi, Feelme Pettra Bittnera, Staré tiene – The Shadows Revival, Silvia Josifoská, Azucar Cubana, Paľo Hammel, Jano Ponka Duban, Peter Bonzo Radványi, The Resenators, Milan Konfo Konfráter, Roman Šugi Chovanec, Slavo Repaský, Funny Felows Romana Fédera, Zuzana Haasová, The Susie Haas Band, Vrbovskí víťazi, Juraj Dura Turtev, Miloš Železnák, Karpatské horké, Grapefrui Dead, Šenkvická ľudovka, rakúska dychová hudba, PAM Band, Ad Una Corda, Tugerina Casa, De Mawe, Edakt&Funkinspired live, Small Ruminants, Igor Papan IGI. Asi ich je oveľa viacej, čo vo Vino Gallery koncertovali. Boli aj „tancovačkové“ kapely, ale tie ani nespomínam. Za zmienku stoja aj čítačky poézie, ukážky tanca (Flamengo), populárne gramo-duely Štrbu a Boriša, výstavy (foto...), premietanie filmov (Kinečko pod hviezdami), rôzne párty, fašiangy, silvestre, burzy, ale i D. J. Makrell.
   Boli časy, keď Milan vám načapoval pravú plzničku (nie poľskú) do vychladeného krígľa (poháre chladil špeciálne pre tento účel v chladničke) a vy ste si mohli odpočinúť v „ senior kúti
ku“ v historickej posteli (každý druhý podnik má detský kútik, ale „senior kútik mala len Vino Gallery “).
A tých ľudí, čo sme tam postretávali, zážitkov, spomienok, … o jóój.
   Škoda, že je koniec, ale je tu i malé zadusťučinenie, že to nebolo márne. A ja viem, že Milan to roztočí opäť a opäť nekonvenčne. Jeho Vino Gallery s terasou od apríla nájdete v Starej radnici. Tešíme sa!
 
Paľo Boriš & co.