Prezentácia štvrtej knihy Viery Valachovičovej-Ryšavej

Február 2012 / Prečítané 2427 krát
Zuzana Žarnovická a Viera Valachovičová - Ryšavá pri prezentácii knihy  
   V piatok 27. januára sme sa v priestoroch Klubu slovenských spisovateľov v Bratislave zúčastnili slávnostnej prezentácie štvrtej knihy Viery Valachovičovej, rod. Ryšavej PRÍBEHY ZO STAREJ BRATISLAVY. Knihu prítomným asi štyrom desiatkam spisovateľov, známych a rodinných príslušníkov autorky predstavila PhDr. Zuzana Žarnovická.
   Najnovšia kniha Viery Valachovičovej – Ryšavej vyšla v januári 2012 vo vydavateľstve Matice slovenskej. Obsahuje pätnásť historických príbehov z nášho hlavného mesta od raného stredoveku až po nedávnu minulosť. Navštívite korunováciu kráľovnej Márie Terézie, dozviete sa o jej vzťahu k Prešporku či Pressburgu, aké ryby predávali rybári na Rybnom námestí, môžete obdivovať krásu záhrady zo 17. storočia, umenie čipkárky Katarínky a zúčastníte sa svadby v Modrom kostolíku.
   Autorka sa narodila v Bratislave. Detstvo prežila v Modre, kde absolvovala základnú školu a Strednú pedagogickú školu. Neskôr absolvovala dvojročné štúdium špeciálnej pedagogiky pre deti a mládež. Žije v Pezinku. Pracuje v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave ako špeciálny pedagóg. Je predsedníčkou občianskeho združenia FEMINA – Klubu slovenských spisovateliek.
   Jej prvé literárne diela vysielal Slovenský rozhlas v roku 1996. Na stanici Devín odznelo tridsať rozprávok a na Slovensku 1 cyklus rozhlasových večerníčkov Príbehy zo starej Bratislavy (2000). Napísala päť príbehov seriálu Králikovci. V časopise Včielka uverejnila seriál komixových príbehov Čirove novinky (2002/03) a Jakub a zvedavý ďalekohľad (2005/06). Poviedka Margita a Klára vyšla v Literárnom týždenníku a Jarnú rozprávku odvysielala Slovenská televízia. Poviedku Lásky hra podvodná publikovala v antológii poviedok Keď sa ženy odhalia (AHO3 2007). Doteraz jej vyšli štyri knihy. Dve (Z ježkovej kapsičky, Svetlá hus) boli preložené do češtiny.
 
(mo)


Knihy V. Valachovičovej – Ryšavej


Nedotýkaj sa ma. Románová novela (r. 2000)
Z ježkovej kapsičky. Rozprávky (2003)
Svetlá hus. Rozprávka (2004)
Príbehy zo starej Bratislavy (2012)

Ohodnoťte článok: