Nováčik z Pezinka zatiaľ na 3. mieste

Február 2012 / Prečítané 1739 krát
   Pezinskí šachisti sú v 1. lige po deviatich kolách na treťom mieste, čo je veľké prekvapenie na nováčika tejto súťaže, keďže sa ani veľmi neposilnil po postupe z nižšej súťaže. V ostatných dvoch kolách zvíťazili nad Dubnicou B 5:3 a nad Považskou Bystricou 4,5:3,5. O tieto výsledky sa zaslúžili najmä na prvej šachovnici IM Róbert Tibenský (2 body), 2. šach. Ondrej Gábriš (1,5 bodu), 3. FM Emil Klemanič (1,5 bodu), kapitán Ivan Jánoš (1 bod), Martin Kimerling (1,5 bodu) a Anton Žáčik (1,5 bodu).Ešte sa majú odohrať dve posledné kolá v Osuskom (3. marca) a v Trnave (4. marca). Pezinok má týmto zabezpečenú I.ligu aj v budúcom ročníku.
   Potešujúce je i to, že napredujú aj mladí hráči, ktorí sú veľkou nádejou pre pezinský šach. Sú to: Martin Šilhár, Marek Féder, Juraj Ščepán, Peter Mĺkvik, Ján Mrkvik, Martin Šandor, ale aj ďalší, ktorých pripravujú tréneri na školách. Rozvíjajú svoje schopnosti v piatej lige, kde máme tri družstvá, ŠK Pezinok C je na 4. mieste, ŠK Pezinok D na 1. mieste a ŠK Pezinok E na 8. mieste. Horšie je to v 3.lige, kde je Pezinok na predposlednom mieste a bojuje o záchranu. Veríme, že sa nám to podarí, do konca tejto súťaže je ešte päť kôl.
   Pezinskí šachisti Peter Varholák a Jozef Pták rozbehli na školách a v Centre voľného času akciu „ ŠACH NA ŠKOLÁCH A CVČ“ v rámci projektu Šachového zväzu a EU. Každej škole zapožičali zdarma 10 šachových súprav, magnetickú tabuľu a literatúru. V tomto roku sa do projektu zapojilo 80 detí. Nejde tu len o to, že šachový klub získa nádeje, ale hra šachu prospieva aj deťom pri rozvoji mozgových buniek. Títo hráči sú pozornejší, lepšie sa učia a vedia sa dobre rozhodovať. Riaditelia škôl boli týmto projektom nadšení.
   V budúcnosti uvažujeme založiť šachovú pezinskú ligu. Školám zabezpečíme trénerskú pomoc aj lektorov.
 
Jozef Pták
 

Ohodnoťte článok: