Šampión šampiónov

Február 2012 / Prečítané 1448 krát
   Petra Tomašovičová je pôvodom z Bratislavy. Bývala v trojizbovom byte v centre. Nebývala tam však sama, spoločnosť jej robili niekedy aj traja írskí vlkodavi. Sú to príjemní a tichí spoločníci, ktorí sa trikrát za deň prebehnú a potom pokojne spia počas celého dňa.

   Pani Petra chová írskych vlkodavov už sedemnásť rokov. Najskôr sa stala majiteľkou psíka, o dva roky neskôr sa rozhodla aj pre fenku a chovnú stanicu.
   V roku 2000 prišli na svet prvé miléniové šteniatka v chovnej stanici Roan Inish. Nechcela však psíkov len chovať, zaujímala sa viac o tieto zvieratá a hlavne o dôvod ich nie príliš dlhého života. Dožívali sa v priemere šesť rokov, čo je naozaj veľmi málo. Zistilo sa, že dôvodom je vrodená srdcová vada.
   História írskych vlkodavov siaha až do roku 391 nášho letopočtu a bola obnovená v roku 1888. Najlepší samec zo svorky sa volal O Leary (jeho preparát je dodnes vystavený v Museum of National History), ktorý mal ale oslabený srdcový sval, no napriek tomu nakryl niekoľko samíc. Táto vada sa ďalej šírila, až neskôr sa zistilo , že je to dedičné. Pred niekoľkými rokmi sa začalo pri každom psovi vykonávať vyšetrenie srdca, vďaka čomu sa darí redukovať výskyt ochorenia. Pani Tomašovičová si dáva záležať na zdravotnom stave tohto plemena, dbá na vyšetrenia, aby sa zachoval zdravý rod.Írsky vlkodav je plemeno vzniknuté krížením chrtov a dogovitých plemien. Tento kľudný a vyrovnaný pes bol pôvodne určený na štvanie, chytanie a zabíjanie vlkov, ako už aj jeho meno napovedá. Niektorí ľudia si ho často mýlia s deerhoundom, ktorému je veľmi podobný. Priemerná výška psov v kohútiku je 79 cm. Sú však aj jedince, ktoré sú extrémne vysoké a dosahujú výšku až 95 cm. Vďaka svojej výške sa radí medzi najvyššie známe psie plemená. Prvenstvo drží pes nemeckej dogy, ktorý je vysoký 112 cm a má hmotnosť 108 kg. Írska vlkodavka Abbey z chovu Ivany Jolkovej je síce trochu menšia, ale keď vyskočí na majiteľku Petru Tomašovičovú, pozerá sa jej rovno do očí.
   Pani Tomašovičová so svojou dvojročnou Abbey v minulom roku pochodila niekoľko dôležitých výstav a zistila, že Abbey sa veľmi rada predvádza, a teda je ako stvorená práve na vystavovanie. Ani nebolo treba ju veľmi cvičiť, sama pochopila, ako sa má chovať na výstavách. Najväčší úspech Abbey zožala vlani 12. novembra v Bruseli. O titul šampióna šampiónov FCI pri príležitosti stého výročia založenia FCI tu súťažilo 893 šampiónov z 33 krajín sveta. Abbey ako jediný zástupca zo Slovenska sa stala držiteľkou ceny „ FCI Golden Victor“. Fena pokračuje v závratnej kariére. V Paríži získala titul svetový víťaz BOB aj v BIG. Tento rok by sa mala predviesť na výstave Birminghame.
  Chov vlkodavov pre pani Petru nie je prácou, ale hobby. Urobila si tiež rozhodcovský kurz v Luxemburgu, ale zatiaľ nerozhoduje, pretože nemá na to čas. Povolaním je učiteľka tanca a rozhodkyňa na tanečných súťažiach. Zladiť to je niekedy náročné, vtedy sa musí rozhodnúť pre jedno alebo druhé.
 
Veronika Glváčová
 

Ohodnoťte článok: