O ceste do tajomnej Afriky

Február 2012 / Prečítané 1202 krát
   V pondelok 6. februára sa v Dome kultúry uskutočnila vernisáž výstavy fotografií NEZNÁMA AFRIKA II. Jedným z autorov je pezinský cestovateľ PhDr. Milan Grell s ktorým sme sa po dobrodružnej ceste porozprávali.

l Kedy ste cestu do Afriky absolvovali a čo bolo jej cieľom?
- Do Afriky sme sa vybrali koncom minulého roka, na prelome novembra a decembra. Navštívili sme krajiny Burundi, Rwanda, Kongo a Ugandu. V našej skupine bolo šesť Slovákov a jeden Čech. Po krajinách sme cestovali terénnymi autami. Ciele mal každý z nás rôzne, ja som bol jediný, ktorý navštívil Rwandu druhýkrát a aj tentoraz ma prekvapila novými a zaujímavými poznatkami.

l Čo Európana najviac zaujme na Afrike?
- Ľudia v Afrike sú iní ako Európania, stačí im ozaj málo a sú spokojní, vedia sa tešiť z maličkostí. Ich život je pre nás zaujímavý, v mnohom ťažší. Aj na vysokých kopcoch sme si všimli obrobené políčka. V Rwande ma príjemne prekvapilo, že v záujme ochrany životného prostredia zakázali používanie igelitových tašiek. Obdivovali sme čistú a krásnu prírodu, videli sme veľa voľne žijúcich divokých zvierat.

l Ako vás prijímali domorodci?
- Tam, kde sú zvyknutí na turistov, kde rešpektujete ich zvyky a spôsob života, ste k nim priateľskí, cítite sa s nimi príjemne a bezpečne. My sme však navštívili aj miesta, kde sme domácich doslova priviedli do rozpakov. Naše autá pri prejazde zastavili aj v takých dedinách, kde bielych ľudí ešte nevideli. Všimli sme si upreté pohľady na nás. V takejto chvíli má človek samozrejme aj zmiešané pocity. Zašli sme však aj do ich dedinskej krčmy, kde sme si dali pivo. Myslím si, že po našom odchode sa ešte dlho rozprávalo, že ich osadu navštívili „muzungu“ - tzv. biely človek ponevierajúci sa bezcieľne krajinou.
l Aký najemotívnejší zážitok máte z cesty?
- Určite to bola návšteva utečeneckého mesta Goma v Kongu. Toto mesto je poznačené genocídou a vojnou, tiež zaliatím sopečnou lávou zo sopky Nyamuragira. Silný zážitok sme mali aj z návštevy goríl, ktoré sa spájajú s menom Dian Fossey z filmu Gorily v hmle.

l Z africkej cesty ste si iste priniesli množstvo fotografií...
- Fotografií sme urobili veľmi veľa, rátame ich na tisíce. Na prezentáciu našej cesty vyberieme len tie najlepšie. Fotografiami chceme dokumentovať život v Afrike. Časť našich najlepších fotografií je aj na výstave v Dome kultúry v Pezinku. Chystáme sa vystavovať aj v Mladej Boleslavi, Seredi a Nitre. Pripravujem prezentáciu fotografií aj v Základnej škole s Materskou školou Orešie.
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: