Darca krvi

Február 2012 / Prečítané 1157 krát
   Človek taký ako ty alebo ja, a predsa v niečom iný. V skutkoch. V tých najľudskejších a najušľachtilejších. Je dobrovoľným darcom krvi. Tej najvzácnejšej a stále ešte nenahradideľnej tekutiny, ktorú nevyhnutne potrebuje každý človek pre zdravie a život.
   Koľký raz si už ľahol na darcovské lôžko, aby z jeho žíl prúdilo jeho „ béčko “ do krvnej banky a následne do tela chorých? Onedlho to bude už šesťdesiat. Šesťdesiatkrát sa bude Michal Szeidemann deliť o svoje „ ja “ s iným človekom. Nezištne a vždy bez akejkoľvek odmeny. Nevie, komu svojou krvou pomôže zachrániť život. Preňho nie je podstatná totožnosť príjemcu. Možno to bude rodička pri pôrode, možno malý či veľký pacient pri rozličných chorobách, úrazoch alebo operáciách. Hreje ho len vedomie, že pomáha – ochotne a rád, tak ako to robí aj pri iných činnostiach.
   Nikdy o tom nehovoril, ani sa s tým nechválil.
   Len raz, celkom náhodou, som sa dozvedela, keď ma autom viezol do Bratislavy na vyšetrenia k lekárovi. Vtedy mi povedal: „ Kým vás tu vyšetria, odskočím si na transfúzku na odber krvi. Chodím tam pravidelne, trištyrikrát do roka alebo keď ma súrne zavolajú “
   Až cestou späť som sa dozvedela, že je darcom od vojenčiny, že je držiteľom bronzovej, striebornej i zlatej Jánskeho plakety a čoskoro – ak mu to zdravie dovolí – sa teší na najvyššie ocenenie „ Diamantovú plaketu prof. Jánskeho za darcovstvo krvi “. Za ľudskosť, šľachetnosť a pomoc iným Hľa, človek . S veľkým „ Č “. Michal Szeidemann z Pezinka.
 
(vafa)
 

Ohodnoťte článok: