Slaninu zmenili na chutné oškvarky

Január 2012 / Prečítané 2875 krát
Víťazný tím Štefan Bláhovský a Juraj Valent. FOTO (mo)   Majiteľ hostinca U Bendu Matúš Klamo, dodržal slovo a aj v tomto roku usporiadal Majstrovstvá vo vytápaní slaniny. Nadviazal tým na predchádzajúci ročník, v ktorom vytvorili aj slovenský rekord, ktorý je zaznamenaný v Knihe slovenských rekordov.
   Pravidlá sa nemenili, postupovalo sa podľa tých, ktoré platili vlani. Každá súťažiaca dvojica dostala od organizátora štyri kilogramy slaniny a z nej mala v priebehu dvoch hodín vytopiť čo najviac oškvarkov.
   Do súťaže sa prihlásilo pätnásť tímov, ale dva neprišli. I tak nádvorie hostinca bolo úplne zaplnené, medzi súťažiacimi sa hemžili desiatky ich priateľov a zvedavcov. Akcia prilákala aj novinárov.
   Možno si poviete, aké už len veľké kuchárske majstrovstvo treba na vytápanie oškvarkov z rovnakej slaniny, ale ten rozdiel pri ochutnávke hotových výrobkov je zjavný. Dobre vytopiť oškvarky nie je vec náhody. Potvrdili to aj súťažiaci Štefan Bláhovský a Juraj Valent, ktorý zopakovali víťazstvo z minulého ročníka. Na druhom mieste sa umiestnili dvojica Milan Fusek a Jozef Turek a vlaňajšiu tretiu pozíciu obhájili Miloslav Šmahovský a Miloslav Kolenič. Štvrté miesto a cenu mesta za najchutnejšie oškvarky získali Vladimír Maťus, Zdeno Peniak, Peter Wittgrúber a Miroslav Čupák.
   Z tváre hlavného organizátora Matúša Klamu bolo na záver možno čítať spokojnosť: „S akciou som aj tentoraz veľmi spokojný. Vyšlo nám počasie, prišlo nám veľa ľudí. Výborné boli aj oškvarky. Chutili aj tie z diviaka, ktoré mimo súťaže pripravovali Dušan Durdovanský a Paľo Pastucha. Už teraz sa teším na budúci ročník.“
 
(mo)