Boli sme aj u susedov v zahraničí

Január 2012 / Prečítané 1678 krát
   Hovorí sa, že „Dobrý sused, lepší ako rodina“. O pravdivosti tohto slovenského porekadla sa presviedčame denne, najmä vtedy keď treba radu alebo pomoc. K dobrému susedovi ideme radi na návštevu, a tiež sa tešíme, keď ho môžeme privítať u nás.
   V roku 2011 prispel Klub sprievodcov mesta Pezinok k rozvoju dobrých susedských vzťahov organizovaním návštev a exkurzií v našich susedným mestách a obciach, ale tiež v susedných krajinách. V spolupráci s vedúcimi klubov dôchodcov s pani Esterlovou a Šindlerovou, p. Zouzalíkovou z Jednoty dôchodcov, Ing. Gusejnovou a Mestom Pezinok sme sa podieľali na organizovaní viacerých návštev v Nemecku a Rakúsku.
   V rámci týchto akcií sme navštívili Viedeň, Hainburg, Petronel, Carnuntum, Kittsee, Bad Deutsch Altenburg a opakovane partnerské mesto Neusiedl am See. Všetky tieto návštevy prispeli k rozšíreniu vedomostí a spoznávaniu histórie, kultúry, prírodných krás, pozoruhodností súčasného života u našich susedov a prehlbovaniu dobrých susedských vzťahov.
   Osobitným zážitkom pre účastníkov bola návšteva Dolnorakúskej zemskej výstavy venovanej dávnej histórii z obdobia Rímskej ríše, koncertov v Neusiedl am See, ale „chutila“ tiež exkurzia v čokoládovni v Kittsee, spojená s prehliadkou výrobných priestorov, v rámci ktorej sme mohli ochutnať ich výrobky. Práve tu mohli možnosť babičky a deduškovia urobiť radosť svojim vnúčatám a pripraviť im sladké darčeky k Mikulášu a Vianociam.
   V decembri nás zástupkyňa vedúceho úradu rakúskeho partnerského mesta Neusiedl am See Mgr. Judith Siber – Reiner sprevádzala na ich vianočných trhoch, kde sme tiež ochutnali regionálne špeciality a zažili príjemný koncert miestneho mužského spevokolu. Navštívili sme aj predajnú výstavu ručných prác klubu seniorov a výtvarníkov. Mimoriadnym zážitkom bola prehliadka sviatočne vyzdobeného kostola a betlehemu na námestí.
 
Peter Ronec
 Účastníci zájazdu pred múzeom v rakúskom Bad Deutsch Altenburgu.

Ohodnoťte článok: