Spoznajte nevšedné diela Kataríny Vavrovej

December 2011 / Prečítané 2214 krát
   Aktuálnou (pred)vianočnou výstavou predstavuje Mestské múzeum v Pezinku opäť pezinského autora, resp. autorku – akademickú maliarku Katarínu Vavrovú. Jej svety a príbehy môžete spoznávať až do 31. januára 2012.
V tvorbe K. Vavrovej dominuje voľná grafika, exlibris, maľba a kresba. Medzi hodnoteniami jej diela nájdete vety: „Diela Kataríny Vavrovej sú nevšedne krásne. Človeka pohltí ich sila, podmanivá krása a elegancia. Zamilujete si ich veľmi ľahko, rýchlo a na celý život.“ „(autor
ka) vsádza predovšetkým na svoje schopnosti – perfektne zvládnutú kresbu, neobyčajnú fantáziu, rafinovanú kompozíciu svojho diela a predovšetkým cieľavedomosť a pracovitosť.“
Katarína Vavrová je maliarka snov a lyrických príbehov. Jej svetom dominuje žena. Raz krehká a jemná, inokedy zase dominantná a suverénna alebo mĺkva a melancholická. Prostredia, do ktorých sú autorkine príbehy zasadené, sú tajuplné, akoby z iného sveta. Jej práce prinášajú minulé príbehy – historické, biblické, antické, bájne, mytické. Sú plné harmónie a magického pokoja. Priam by sa dali pomenovať podľa literárneho smeru – magický realizmus.
   Katarína Vavrová je nositeľkou významných domácich i zahraničných ocenení. Jej prácu poznajú po celom svete, vystavovala v Holandsku, Belgicku, Francúzsku, Dánsku, USA či Japonsku.
   Súbežne s Mestským múzeom nájdete autorkine diela, ručne kolorované grafiky, vystavené aj v priestore predajne BaratArt na Holubyho ulici pri kapucínskom kostole, kde si ich môžete do 31.12. 2011 aj kúpiť.
 
(pp; zdroj: internet)
 

Ohodnoťte článok: