Mladé malokarpatské vínka chutili

December 2011 / Prečítané 1333 krát
Ochutnávači v pivnici u Pavelku   DEŇ OTVORENÝCH PIVNÍC – to je názov vinárskeho podujatia v Malokarpatskom regióne. V tomto roku sa konalo v dňoch 18. - 19. novembra po dvanástykrát. Vinári a vinohradníci v 28 mestách a obciach od Devína až po Smolenice otvorili pre milovníkov vína rekordný počet pivníc – 130. Najviac pivníc bolo otvorených v Modre (osemnásť) a v Pezinku o jednu menej. Ochutnávači si prišli na svoje aj v dvoch najväčších mestách – v Bratislave a Trnave.
Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutočnilo v piatok 18. novembra v novom hoteli Zochova chata na Pieskoch za účasti početných hostí. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila promócia Kalendára 2012 a vinohradníckeho a vinárskeho roka zo štetca Petra Cpina a pera Fedora Malíka. Ocenili tiež šíriteľov dobrého mena malokarpatských vín – Jána Bošnoviča, zástupcu slovenskej agentúry pre cestovný ruch vo Varšave (za propagáciu našich vín a slovenského vinárstva v zahraničí), Ľuboša Machaja, zástupcu generálnej riaditeľky RTVS ( za propagáciu v éreri) a Jozefa Sedláka, redaktora denníka Pravda (za dobrú propagáciu písaným slovom).
V pivniciach počas celého podujatia vládla príjemná nálada, niekde sa aj spievalo a bolo počuť harmoniku, tohtoročné mladé vínka zjavne ochutnávačom chutili. Niektorí vinári okrem vín ponúkali aj tradičnú gastronómiu. Vstupenky na podujatie boli opäť vypredané, medzi vyše šiestimi tisícmi návštevníkov boli ľudia z celého Slovenska, veľa ich prišlo aj zo zahraničia, najmä z Rakúska. Organizátori zo združenia Malokarpatská vínna cesta a Malokarpatského osvetového strediska i účastníci boli s úrovňou podujatia spokojní. Samozrejme, veľký podiel na úspechu celej akcie mali samotní vinári, ktorí po dva dni boli ozaj výbornými hostiteľmi. V budúcom roku sa Deň otvorených pivníc uskutoční v termíne 16.-17. novembra.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: