Päťnásť rokov spevokolu Káčko

November 2011 / Prečítané 1651 krát
   Spevokol Káčko pri kostole Kapucínov v Pezinku vznikol v septembri v roku 1996 z iniciatívy brata Mareka, kapucína, ktorý už v tom čase pôsobil v Pezinku a mával v piatok sv. omše pre deti. Začali sme nacvičovať v priestoroch bývalej kňazskej charity v stiesnených podmienkach tzv. dennej miestnosti. Záujem detí bol zo začiatku veľký, niekedy prišlo na nácvik aj do 30 detí vo veku od 4 do 15 rokov. Prítomnosť malých detí však mnohé staršie odradila a tak sa vykryštalizoval detský spevokol, v ktorom niektorí vytrvali až dodnes.
   Kvalitatívny krok dopredu sme urobili, keď sa k nám v roku 1998 pridala Daniela Bauerová, v tom čase študentka pedagogickej školy. Okrem kvalitnej hry na gitaru priniesla aj nové piesne, hry a hlavne pekný vzťah k deťom. Z „ raného “ obdobia spomíname tiež na pomoc Betky Rajnerovej, Zuzky Nagyovej a sestričky Terezky Barokovej. Neskôr spevokol dostal ďalšiu oporu – organistku Oľgu Martonovú a s ňou veľa nových piesní. Oľga sprevádzala spevokol na keyboarde, ktorý pre nás zakúpili bratia kapucíni a svojím zamatovým altom obohacuje zvuk spevokolu o druhý hlas.
   V roku 2000 pribudla v pezinskej farnosti nedeľná sv. omša pre rodiny v kláštornom kostole, čím sa rozšírilo účinkovanie spevokolu, keď zo začiatku nemal kto na týchto omšiach hrávať .V roku 2002 sme sa zúčastnili festivalu gospelových skupín v Doľanoch a v rokoch 2003 - 2008 sme účinkovali na koledovaní „ Dobrá novina “. Spevokol spolupracuje s občianskym združením MaMaTaTaJa.
   V roku 2006 sa spevokol zúčastnil na oblastnom festivale detských chrámových spevokolov. V ďalších dvoch rokoch sme usporiadali benefičné koncerty pre deti v Guatemale.
   Za 15 rokov našej činnosti vyrástli medzi deťmi mnohé talenty. Jedným z nich je gitarista Michal Miškovič, vďaka ktorému si môže Daniela niekedy už aj vydýchnuť. Veľkým prínosom je aj ochota Mateja Brauna, ktorý sa venuje príprave mikrofónov, vďaka, ktorým je zbor dobre počuť v celom kostole.
   Súčasný repertoár intenzívne čerpá z „ Céčkarskej “ staršej aj novšej tvorby (Céčko – spevokol pri kostole sv. Cyrila a Metoda v Bratislave), potom sú to veselé saleziánske piesne, spevy z Taizé a máme aj zopár „ našich “, ktoré pre deti napísala pani Marina Mesárošová a úspešne začal aj náš gitarista Michal Miškovič. Pravidelne spievame na piatkových detských sv. omšiach a nedeľných sv. omšiach, určených pre rodiny v kostole bratov kapucínov.
   Keďže za 15 rokov nám veľa detí odrástlo, potrebujeme spevokol dopĺňať, pozývame preto medzi nás všetky deti, ktoré rady spievajú. Našu činnosť môžeme vykonávať vďaka podpore bratov kapucínov, ktorým pri tejto príležitosti za všetko ďakujeme.
 
Katarína Horváthová
 

Ohodnoťte článok: