Pezinskí hasiči dostali novú výškovú techniku

November 2011 / Prečítané 2676 krát
Hasičský rebrík v celej svojej 39 metrovej výške.   V sídle Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku sa uskutočnilo 10. novembra slávnostné odovzdanie nového hasičského rebríka, ktorý pre nich zakúpilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Slávnosti sa zúčastnil minister vnútra SR JUDr. Daniel Lipšič, prezident HaZZ SR plk. Ing. Pavol Mikulášek, zást. Krajského riaditeľstva HaZZ mjr. Ing. Jaroslav Kašička, generálny sekretár DPO SR Vendelín Horváth, prednosta OÚ Ing. Jaroslav Garaj a ďalší. Mesto Pezinok zastupoval viceprimátor Ing. Ján Čech. Pri tejto príležitosti sme požiadali o krátky rozhovor riaditeľa OR HaZZ v Pezinku plk. Ing. Emila Moťovského.

l Pán riaditeľ, môžete nám priblížiť novú techniku, ktorú ste dnes získali?

- Dostali sme od ministerstva vnútra hasičský rebrík známeho výrobcu hasičskej techniky METZ s označením L 39, ktorý je na podvozku vozidla Mercedes Benz Atego 1529 F. Pri maximálnom vysunutí rebríka sa dá dosiahnuť výška 39 metrov. V koši na vrchole rebríka možno prepravovať 3 osoby do hmotnosti 270 kg. Vozidlo sa po ceste pohybuje rýchlosťou 100 km/h.

l Nový rebrík bude pre vás iste prínosom. Na čo ho budete používať?
Vozidlo Mercedes Benz s výškovým rebríkom.
- Je to rebrík na záchranné práce vo výškach. Dostaneme sa ním už do všetkých výškových budov v pezinskom i seneckom okrese. Nebude teda problém zachraňovať ľudí a hasiť ani v dvanásťposchodových bytovkách, aké tu máme. Aj keď nemávame veľa takýchto požiarov, predsa sa vyskytujú a záchrana čo i len jedného alebo dvoch životov stojí za to.

l Ako ste doteraz hasili vo výškových budovách?

- Mali sme len plošinu, s ktorou sa dá dostať maximálne do výšky 2Na slávnostnom odovzdaní novej techniky sa zúčastnil aj minister vnútra SR Daniel Lipšic (druhý sprava).7 metrov. Vo vyšších budovách sme zasahovali buď lezeckou technikou alebo pomocou lán. Do bytov vo vyšších podlažiach sa dalo dostať spustením zo strechy. Mohli sme požiadať tiež o pomoc kolegov z Bratislavy alebo Trnavy, kde majú rebríky až s dĺžkou 50 m. Existuje aj možnosť využívania leteckej techniky, k čomu slúži vrtuľník ministerstva vnútra. Pochopiteľne, že prísun takejto techniky môže trvať o čosi dlhšie, preto je lepšie mať svoju techniku.

l Ako ste vybavení technikou i personálne na hasenie požiarov a záchranárske práce?

Hasiči s novou technikou dosiahnu aj na tieto vežiaky- Dá sa povedať, že dobre. Máme techniku na hasenie požiarov v prírode, v bytoch, priemysle, ale aj na likvidáciu ekologických havárií a zásahy pri automobilových nehodách. Zasahovali sme aj pri zrážke vlakov. Máme vycvičených potápačov, lezcov, letcov, ktorí sú schopní spúšťať sa alebo zasahovať priamo z vrtuľníka. V Pezinku máme aj Modul pozemného hasenia lesných požiarov. Títo zasahujú po celom Slovensku, nedávno sa podieľali na hasení požiaru v Donovaloch či na východnom Slovensku. Títo naši ľudia musia mať psychické, odborné a fyzické danosti, aby boli schopní zasahovať aj v najťažších podmienkach. 

                                                                       Hasiči s novou technikou dosiahnu aj na tieto vežiaky
 
(mo)

Ohodnoťte článok: