Nefajčite, myslite na zdravie svojich detí

November 2011 / Prečítané 1293 krát
POCHOD ZA ZDRAVÍM: Účastníci kráčali z námestia do Zámockého parku.    Každý rok na jeseň v mesiaci októbri vyhlasuje Európska asociácia líg proti rakovine Týždeň proti rakovine. V rámci neho aj Liga proti rakovine SR, ktorá je tiež členom tejto asociácie, organizuje a zapája sa do viacerých aktivít – prevažne výchovného a preventívneho charakteru.
Počas Týždňa proti rakovine sa koná tradične Deň jabĺk, kedy dobrovoľníci rozdávajú okoloidúcim čerstvé, šťavnaté jablká, aby aj takto pripomínali občanom potrebu pamätať na zdravý životný štýl. Jabĺčko tak tiež symbolizuje náhradu za cigarety, ktorých sa, žiaľ, dnešná mládež omnoho častejšie chytá ako tohto zdravého ovocia. Preto LPR si dala tento rok heslo: Neodfajčite deťom ich detstvo!
   O tomto zlozvyku – či skôr závislosti – sa skutočne hovorí veľmi často a možno sa nám aj zdá, že je to otrepaná fráza dospelých, ale dnes je jednoznačne dokázané, že fajčenie zdraviu naozaj mimoriadne škodí! Je čoraz nevyhnutnejšie o fajčení hovoriť ako o fenoméne, ktorý nielen ohrozuje samotných fajčiarov, ale významne mení životné podmienky ľudí v ich bezprostrednej blízkosti. Pasívne fajčenie je takmer rovnako škodlivé ako fajčenie aktívne. A o čo viac je tento fakt alarmujúci, ak aktívnymi fajčiarmi sú rodičia a nechcenými pasívnymi fajčiarmi deti, ktoré sú neustále vystavované škodlivému dymu. Fajčením v prítomnosti detí vplývajú nielen na ich zdravie fyzické, ale aj na ich postoje, celkový vývoj, návyky a preferenciu životného štýlu. Deti takto „odpozerajú“ zlý životný štýl, zlé návyky. Zamyslime sa nad týmto zlozvykom, čo všetko získame, keď s fajčením prestaneme. Zároveň prostredníctvom kampane chce liga osloviť aj mladých ľudí, budúcich rodičov, mladé ženy a dievčatá – teda matky a budúce matky, ako aj tehotné ženy.
   Liga proti rakovine SR v rámci Týždňa proti rakovine (17. - 21. 10.) spustila edukačno-preventívnu kampaň na jeden z najrozšírenejších karcinogénnych vplyvov – fajčenie. V Deň jabĺk (21.10) dobrovoľníci aj v pezinských uliciach rozdávali okoloidúcim bezplatne jabĺčka a upozorňovali ich na hlavnú myšlienku kampane – Nefajčiť, zdravo sa stravovať, radšej ovocie ako cigaretu.
   Pezinský klub VENUŠA pripravil na 21. októbra aj Pochod za zdravím. Účastníci akcie sa zišli na Radničnom námestí, odtiaľ po Ulici M.R. Štefánika prešli pešo do Zámockého parku, kde urobili ešte jedno kolečko. Potom každý účastník pochodu dostal čerstvé, zdravé jabĺčko. Táto akcia sa v Pezinku robila prvýkrát a medzi obyvateľmi našla značnú podporu.
 
Anna Štilhamerová

Ohodnoťte článok: