Spomíname

September 2011 / Prečítané 2282 krát
   Niekedy to, žiaľ, tak vyjde, že v priebehu pár dní nás zastihnú dve smutné správy. Tak tomu bolo aj minulý mesiac, kedy sme sa rozlúčili s dvoma významnými osobnosťami a našimi spoluobčanmi.
   Tým prvým bol maliar AUGUSTÍN ZABADAL (86). Správa o jeho odchode ma zastihla na dovolenke, a tak sme sa lúčili na diaľku, v spomienkach. Poznal som ho od detstva, jeho ateliér na Kollárovej ulici bol vlastne prvý, ktorý som v živote navštívil. Bolo to pred 50 rokmi. Odvtedy maliar namaľoval desiatky, ba stovky obrazov a vytvoril množstvo divadelných dekorácií. Obľúbil som si jeho obrazy, najmä tie, v ktorých zachytával starý odchádzajúci Pezinok. Bude preto našou veľkou úlohou vzdať mu poctu a pripraviť pre Pezinčanov výstavu jeho maliarskeho diela. Možno potom ľahšie pochopíme, že odišiel nielen dobrý maliar, ale aj dobrý človek.
   Druhou zlou správou, pre všetkých, ktorí ho poznali, bola smrť Prof. MUDr. IVANA SATKA, DrSc. (73). Vynikajúceho lekára, chirurga – stomatológa, ktorý od bolesti pomohol tisíckam pacientov a medzi nimi stovkám Pezinčanov. Vždy s humorom a vtipom jemu vlastným konštatoval v bratislavskej fakultnej nemocnici, že „ pre rodákov som tu vždy“. Bol grinavský rodák, mal rád Pezinok, náš vinohradnícky malokarpatský kraj a jeho obyvateľov, vychádzky do prírody a najmä svoju profesiu. Vychoval stovky lekárov – špecialistov, napísal veľa odborných publikácií, mal veľa priateľov, ktorí na neho iste nikdy nezabudnú.
   Dovoľujem si preto v mene svojom i v mene obyvateľov Pezinka vyjadriť najmä ich rodinám a blízkym hlbokú sústrasť a smútok nad odchodom aj nám mnohým tak blízkych a vzácnych ľudí.
   Česť ich pamiatke!
 
Oliver Solga, primátor
 

Ohodnoťte článok: