Grinavské paličkárky na Dňoch majstrov ÚĽUV

September 2011 / Prečítané 1609 krát
   V Bratislave v Starom Meste sa uskutočnil v dňoch 2. – 4. septembra 21. ročník festivalu Dni majstrov ÚĽUV. Do Bratislavy pri tejto príležitosti prišlo 250 remeselníkov a stovky ľudových umelcov. Záštitu nad podujatím prevzala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a minister kultúry Daniel Krajcer.
    Na Primiciálnom námestí sa počas festivalu predstavilo asi 70 čipkárok z celého Slovenska vo veku 10 až 70 rokov, ktoré predvádzali výrobu rozličných druhov čipiek. Na Slovensku sa vyskytuje 17 špecifických oblastí, každá má svoju vlastnú farebnosť, vzory, spôsob pletenia, svojrázne paličky a podobne. Aj v našom Malokarpatskom regióne mala čipka svoje miesto. Čipky zušľachťovali, zjemňovali prostredie, medziľudské vzťahy, vnášali do života radosť.skom regióne mala čipka svoje miesto. Čipky zušľachťovali, zjemňovali prostredie, medziľudské vzťahy, vnášali do života radosť.
    Na tvorivých dielňach pod názvom Čipkované Slovensko v rámci Dní majstrov ÚĽUV-u sa zúčastnili aj paličkárky z Integrovaného klubu dôchodcov v Pezinku - Grinave, ktoré dostali od organizátorov pozvanie a tým aj ocenenie ich činnosti. Svojimi prácami prezentovali bohatstvo vzorov paličkovanej čipky nášho regiónu. Aj týmto spôsobom sa paličkárky z nášho mesta snažia oživiť zabudnuté tradície krásneho čipkárskeho remesla a starých vzorov, ktoré nám zanechali naši predkovia.
Angelika Rozkopalová
 

Ohodnoťte článok: