Začali sa oberačky

September 2011 / Prečítané 1695 krát
   Vinohradníci začínajú oberať skoršie odrody hrozna. Mohli by síce ešte počkať, v krásnom slnečnom počasí hrozno naberá cukor, ale majú na to hneď niekoľko vážnych dôvodov. Začala sa sezóna vinobraní, jarmokov,husaciny. K tomu samozrejme patrí burčiak, ktorý sa dá výhodne predať, veľakrát výhodnejšie ako víno. To, žiaľbohu, zistili okrem vinohradníkov, ktorí celý rok tvrdo pracovali a znášali rozmary počasia, aj zlodeji. Od známych vinohradníkov, ktorí si nonstop (aj v noci) strážia vinohrady viem, že to začína mať charakter organizovanej zlodejiny, pravdepodobne na objednávku.
   Niekoľkí moji známi mi popísali, ako sa to deje. Bolo to takmer rovnako, aj z toho usudzujem, že je to organizovaná skupina(y). Neskoro po polnoci príde do vášho vinohradu autododávka, vyskáče z neho 5-6 ľudí v tmavom oblečení s baterkami a začne oberačka. Idú naisto, oberajú skoré odrody – zatiaľ. Doteraz sa podarilo zavčasu ich vyrušiť a oni v momente zmiznú, tak ako sa zjavili. Nedokážem pochopiť, kde sa v ľuďoch berie tá bezohľadnosť a bezcitnosť k práci iných. Kedysi, keď ešte v našom chotári boli krásne obrobené staré vinohrady, si nedovolil nik vstúpiť do cudzieho vinohradu, nieto ešte odtrhnúť strapček hrozna. Jednotné roľnícke družstvá, keď každý hovoril, veď je to štátne a teda nikoho, už dávno skončili. Rešpektujme majetok vinohradníkov, veď ani oni nevstupujú do cudzích záhrad a dvorov.
Čiastočne pomohlo uzavretie bočných vstupov do vinohradov. Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov uvažuje ešte v túto jeseň naištalovať kamerový systém. Nepoviem, kde, lebo by to stratilo význam. Do budúceho roku chceme obnoviť systém uzamykateľných brán alebo rámp, aby sme jednotlivým vinohradníkom nekomplikovali vstup do viníc. Tí vinohradníci, ktorí si oplotili vinice (veľmi im to zvyšuje náklady a robí problémy pri obrábaní), čiastočne zabránili škodám, ktoré spôsobuje zver. Keď píšem tento článok je už hlboká noc. Napriek tomu idem do vinohradov skontrolovať, či tam nemáme nejakých "tovarichárov". Stavím sa aj za kamarátmi, ktorí strážia takmer pol chotára. Neverili by ste, aký je uprostred noci vo vinohrade ruch. Ďakujem aj mestskej polícii, ktorá v tomto čase vo zvýšenej miere hliadkuje aj v noci vo viniciach. Všetkým vinohradníkom prajem bohatú úrodu a málo zlodejov, či už tých dvojnohých alebo štvornohých. 
 
Gabriel Guštafík, poslanec, predseda komisii VaV pri MsZ
 

Ohodnoťte článok: