Oberačkové slávnosti v srdci vinárskeho regiónu

September 2011 / Prečítané 2225 krát


Vážení návštevníci Vinobrania, milí hostia, milí spoluobčania,

  
som naozaj veľmi rád, že vás môžem privítať na tohtoročných oberačkových slávnostiach, ktoré sú už tradične venované oslave práce našich vinohradníkov a vinárov. Mimoriadne ma teší, že sa do nášho mesta často a radi vraciate aj v čase mimo Vinobrania a pozitívne vnímate a oceňujete jeho rozvoj.
   Tradícia pestovania hrozna a výroby vína v našom Malokarpatskom kraji je bezmála dvetisícročná. Dokladom toho sú archeologické nálezy, ale i písomné doklady, že vinohradníctvu sa naši predkovia venovali intenzívne a úspešne už v čase keltského a germánskeho osídlenia. Významným impulzom pre pestovanie hrozna na našom území bola najmä prítomnosť rímskych légií v 3. a 4. storočí po Kr. V stredoveku sú dejiny pestovania hrozna v našom kraji spojené aj s nemeckými vinohradníkmi, ktorí k nám prichádzali už od 12. a 13. storočia. Malý exkurz do histórie nám ilustruje nielen tradíciu, ale najmä význam a dôležitosť výroby vína aj pre súčasnosť. Je zároveň dokladom pracovitosti, vytrvalosti a nezlomnej vôle vyrábať dobré víno a pokračovať v tradícii. ktorú založili pred stáročiami naši predkovia.
   Tohoročné Vinobranie je teda aj poctou mnohým generáciám obyvateľov žijúcich na úpätí Malých Karpát a tiež dnešným vinohradníkom a vinárom, ktorých vína svojou kvalitou môžu konkurovať aj svetovým značkám.
   Pripíjam preto na zdravie nám všetkým, milí priatelia, ktorí ste na Vinobranie 2011 do nášho mesta prišli. Vitajte v srdci malokarpatského regiónu, vitajte v Pezinku.
 
Mgr. Oliver Solga,
primátor Pezinka
 

Hľadaj to najlepšie
   V kraji kde je toľko úspešných vinárskych firiem, toľko poctivých vinohradníkov a vinárov, nájdeš určite, to najlepšie víno, ten najskvostnejší mok.
 

Ohodnoťte článok: