Dve otázky primátorovi

August 2011 / Prečítané 2029 krát
   Primátora mesta Olivera Solgu sme požiadali o odpoveď na naše otázky:

l Transparency International Slovakia zverejnila rebríček slovenských miest a mestských častí v oblasti zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok, tak ako to ukladá zákon, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom tohto roka. Ste s hodnotením spokojný ?

- Pezinok skončil v prvej štvrtine tohto rebríčka, na 16. - 20. mieste zo sto hodnotených. Je to pekné umiestnenie. Nás, primátorov, však zaujímali aj kritériá, podľa ktorých sa hodnotilo. Tie sme sa nedozvedeli, takže ťažko povedať, prečo je prvá Bratislava – Staré Mesto a posledná Nitra. Paradoxom je fakt, že mesto Martin, ktoré bolo nedávno vyhodnotené ako najtransparentnejšie mesto (cenu prevzal primátor v Tanzánii), skončilo na 4. - 6. mieste. Zákon, ktorý ukladá zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok, má veľa nedostatkov a nevychytaných „múch“. Nedávno som sa zúčastnil stretnutia na túto tému u pani ministerky Žitňanskej. Väčšina z nás je presvedčená, že nový zákon priniesol samosprávam veľa roboty navyše a na druhej strane informácie, ktoré prináša, využíva minimum občanov. Tí aj doteraz mali možnosť dozvedieť sa všetko o samospráve na základe známej „dvestojedenástky“, teda o prístupe k informáciám.

l Pán primátor, teraz na menej vážnu tému. O letných mesiacoch sa hovorí, že sú „uhorkovou“ sézónou. Ako toto obdobie prežívate vy a pracovníci mestského úradu?

- Okrem desiatich dní dovolenky, ktoré som si už vybral, to vôbec nevyzerá na povestnú uhorkovú sezónu. V meste sa dokončuje generálna rekonštrukcia Záhradnej ulice, v plnom prúde sú remeselné a stavebné práce v budúcej ZUŠke na Štefánikovej ulici, opravujú sa školské budovy. Denne sa vyskytne množstvo drobných i väčších problémov, ktoré treba operatívne riešiť. Od 1. septembra bude platiť nová štruktúra mestského úradu, ktorá bude znamenať na jednej strane zníženie počtu pracovníkov a na druhej strane by mala priniesť väčšiu efektivitu práce. Chceme posilniť stavy mestskej polície v súvislosti s novými úlohami, rozšíriť Oddelenie školstva a sociálnej starostlivosti o referát kultúry a športu.
 
(r)

Ohodnoťte článok: