Tradičný festival dychových hudieb prvýkrát v amfiteátri

August 2011 / Prečítané 3866 krát
   Medzinárodný súťažný festival malých dychových hudieb DYCHOVKY V PREŠI vstúpil už do druhého desaťročia svojho trvania. V tomto roku sa konal 11. ročník. Pezinský festival sa svojím rozsahom stal najväčším podujatím tohto druhu na Slovensku. Významný je tiež tým, že sa ho pravidelne zúčastňujú zahraničné orchestre.
   Tento ročník sa konal v dňoch 12. - 14. augusta. Návštevníci festivalu mohli zaregistrovať niektoré novinky. Prvou bolo to, že sa zmenilo miesto konania súťažnej časti festivalu. Roky osvedčené nádvorie Zámku čaká rekonštrukcia, preto organizátori hľadali iný vhodný objekt. Náhradu našli v rozsiahlejšom amfiteátri, ktorý síce nepôsobí tak útulne, ale ponúka najlepšie podmienky, čo sa týka kapacity sedadiel, sociálnych zariadení, vody, elektriny, ale aj dostupnosti pre peších návštevníkov. Ďalšou novinkou bol počet účinkujúcich hudieb. Počas troch festivalových dní sa ich na verejných vystúpeniach v meste i v samotnej súťaži predstavilo až šestnásť. Polovica z nich sa prihlásila do súťaže, čo je tiež najviac z doterajších ročníkov.
Mažoretky Tina Bratislava v sprievode   Počas prvých dvoch dní sa Pezinčanom i návštevníkom mesta predstavili na viacerých miestach dychové hudby Grinavanka, Svätojurská, Cajlané, Častovanka, Šarfianka, Musikzug der FF Zittau (D). V nedeľu doobeda v centre mesta koncertovali súťažné kapely: Fialenka, Estradaci, Vlčnovjané (všetky CZ), Karpatská kapela, Sebedražská kapela, Cementón, Mladík. DH Grinavanka, ôsma súťažná kapela, koncertovala už v piatok.
   Poobede o trinástej sa hostia festivalu, všetky súťažné kapely, členovia medzinárodnej poroty a mažoretky zoradili pred Domom kultúry a odtiaľ spoločne v sprievode prešli do amfiteátra. Tu návštevníkov a súťažné kapely z pódia pozdravili primátor mesta Oliver Solga, predseda festivalu František Féder a riaditeľka Pezinského kultúrneho centra Ingrid Noskovičová. Potom predviedlo súťažné vystúpenia všetkých osem kapiel. Ich takmer štvorhodinové vystúpenia pozorne sledovala odborná porota pod vedením hudobného skladateľa Adama Hudeca, ale aj diváci, ktorých hlasy boli rozhodujúce pri určovaní Ceny diváka.
   „Bol som milo prekvapený úrovňou hry, ktorú predviedli súťažné kapely. Prekvapilo ma, že v orchestroch, ktoré sme mohli vidieť, bolo hodne mladých ľudí. V prvej polovici súťaže mohol divák nadobudnúť dojem, že je na súťaži mladých dychoviek. Mnohí z nich sa už vyrovnajú svojím hudobným majstrovstvom dospelým. Aj odborná porota vyzdvihla hru niektorých mladých kapiel ako celku či jednotlivcov v nich. To je pre budúcnosť dychovej hudby veľmi nádejné,“ povedal nám predseda festivalu František Féder.
Hlavnú cenu festivalu získala Sebedražská kapela   Hlavnú cenu pre najúspešnejšiu kapelu, ktorú určuje odborná porota, získala Sebedražská kapela zo slovenskej obce Sebedražie. Víťazná kapela má dlhoročnú bohatú tradíciu, hrá tradičné ľudové piesne, ale aj muzikálové a filmové skladby. V minulom roku vydali prvé CD. Cenu diváka, ktorá je medzi muzikantmi tiež veľmi cenená, získala DH Mladík z Hornej Súče. V hudbe hrajú a spievajú dievčatá a chlapci od 10 do 18 rokov. Väčšina z nich sú absolventmi alebo súčasnými žiakmi základných umeleckých škôl.
  Na 11. ročníku festivalu Dychovky v Preši ocenenia získali: Hlavná cena súťaže – DH Sebedražská kapela, Cena predsedu medzinárodnej poroty – DH Fialenka, Cena predsedu samosprávneho kraja – DH Grinavanka, Cena diváka – DH Mladík, Cena primátora Pezinka – DH Cementon, Cena predsedu festivalu – DH Karpatská kapela, Cena za mužský spev – Ing. Ladislav Jurík (Sebedražská kapela), Cena za ženský spev – Jitka Kočišová a Soňa Žůreková (Vlčnovjané), Cena za inštrumentálnu skladbu – DH Mladík, Marianna Čupáková a Barbara Chovancová (Drozdí bratia – Amsel Brůder), Cena za najobľúbejšiu skladbu – V Hruškovci na kopci (DH Mladík). Výsledky podľa kritérií CISM: Zlaté pásmo s vyznamenaním CUM LAUDE: DH Vlčnovjané, Sebedražská kapela, Zlaté pásmo: DH Mladík, DH Fialenka.
   Hudobnými hosťami festivalu boli DH FOR Bratislava a DH Stráňanka (ČR), ktorá účinkovala na veselici. Tento hudobný kolektív je špičkou medzi dychovými hudbami, môže sa pochváliť titulom absolútny Majster Európy 2009 a víťaz Zlatej krídlovky. Na festivale sa zúčastnilo takmer 500 platiacich divákov.
 
(mo)