Začala sa písať história novej gastronomickej akcie

Jún 2011 / Prečítané 1927 krát
Labužníci si pochutnávali na štyroch druhoch jedál

   V sobotu 4. júna začalo v našom meste písať históriu nové gastronomické podujatie pod názvom GASTROFEST PEZINOK. Aj doteraz boli u nás veľké a obľúbené kulinárske akcie (Fyzulnačka, Kapustnica), ale tieto boli zamerané len na jeden druh jedál. V hlavách organizátorov a ďalších nadšencov kotlíkových jedál sa zrodila myšlienka, že by bolo lepšie urobiť jedno väčšie podujatie s viacerými čerstvo pripravenými pokrmami. Uvažovali, že by to prilákalo ešte viac návštevníkov, nielen ochutnávačov, ale aj kuchárov. Myšlienka sa ujala. Hlavnými organizátormi sa stali Milan Bejdák a Oto Tóth, v úzkej spolupráci s Mestom Pezinok, Vinogallery Pezinok a Vitanou.
   Pezinský GASTROFEST už teda nie je o jednej gastronomickej špecialite, ale o niekoľkých. Prvý ročník zahŕňal súťaže vo varení štyroch jedál - gulášu, kapustnice, fazuľovice a halászlé. Aj keď organizátori možno očakávali viacej súťažných tímov najmä pri varení rybacej polievky halászlé a kapustnice, varili sa všetky vytypované jedlá a návštevníci si mohli teda vyberať. Celkovo súťažilo 25 družstiev, ktoré mohli mať najviac päť členov. Všetky stihli v stanovenom čase dovariť, a tak porota na čele so známym kulinárom Petrom Justinom Topoľským mohla na obed hodnotiť. Za víťazov jednotlivých kategórií vyhlásili: varenie gulášu – Pupekovci (ich jedlo bolo označené zároveň za najlepšie na Gastrofeste), fazuľovica – družstvo Mestskej polície v Pezinku, kapustnica – Vinári zo Šenkvíc a halászlé – družstvo z Patiniec.
   Na Gastrofeste bol vytvorený nový slovenský rekord v uvarení čo najväčšieho množstva kapustnice. Kuchárski majstri z Levíc a Tlmáč uvarili v kotli s objemom 2500 litrov 1162 litrov tejto pochúťky. Rekord zaznamenal komisár Knihy slovenských rekordov Roman Farkaš.
   Súčasťou Gastrofestu bola aj súťaž v gúľaní barikového suda na vzdialenosť 20 metrov. Zvíťazil pán Ilčík z Pezinka s časom 14,28 sekundy, doterajší rekord však neprekonal.
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: