Na festival DYCHOVKY V PREŠI (12. – 14. augusta) prídu skvelé orchestre

Jún 2011 / Prečítané 1648 krát
   Augustové dni v našom meste už jedenásty rok spestruje jedinečné kultúrne podujatie. Pezinčania, hlavne zo strednej a staršej generácie, sa naň veľmi tešia, pretože im prináša radosť a príjemné zážitky. Tým podujatím je Medzinárodný súťažný festival malých dychových hudieb s názvom DYCHOVKY V PREŠI.
   Základ nádhernej tradície tohto pezinského festivalu položila dychová hudba Cajlané, ktorá si práve v tomto roku pripomína 20. výročie svojho založenia. Na predchádzajúcich desiatich ročníkoch festivalu vystúpilo 101 dychových orchestrov v ktorých účinkovalo vyše dvetisíc muzikantov. Predstavili sa hudby nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Rakúska, Nemecka, Poľska, Maďarska a Izraela.
   
„Cieľom nášho festivalu je ponúknuť poslucháčom tie najkrajšie melódie a piesne často v ľudových úpravách súčasných skladateľov. Na festival, ktorý patrí k najväčším v regióne i na Slovensku, sa každoročne tešia aj muzikanti. Vznikajú tu nové priateľstvá, je tu skvelá atmosféra, do hľadiska prichádzajú stovky vďačných poslucháčov, ktorí majú dychovú hudbu radi,povedal nám predseda festivalu František Féder.
   V tomto roku sa festival uskutoční v dňoch 12.-14. augusta. Z dôvodov rekonštrukcie Zámku organizátori hľadali náhradné priestory, ktoré našli v centre mesta - na nádvorí Krušičovej kúrie a v Amfiteátri. Priaznivci dychovej hudby sa môžu tešiť na tieto orchestre: Svätojurská kapela, Šarfianka, Častovanka, Grinavanka, Sebedražská kapela zo Sebedražia (okr. Prievidza), DH Mladík z Hornej Súče (okr. Trenčín), Karpatská kapela z Dolnej Krupej (okr. Trnava), DH Cementón z Banskej Bystrice, Mladežnícka dychová hudba FOR ZUŠ Bratislava (všetky Slovensko), moravské dychové hudby – Stráňanka zo Strání (okr. Uherské Hradište), Vlčnovjané z Vlčnova (okr. Uherské Hradište), Fialenka z Lanžhota (okr. Břeclav), Estradáci (CZ), DH Musikzug der FF Zittau z Nemecka a jubilujúca DH Cajlané v novom zložení.
   Hlavným organizátorom podujatia je Spolok dychovej hudby Cajlané v spolupráci s Pezinským kultúrnym centrom, Mestom Pezinok a Bratislavským samosprávnym krajom. Sponzormi sú tiež podnikatelia z Pezinka a okolia.
   Podrobný program festivalu uverejníme v budúcom čísle.
 
(ff)