Polícia varuje: Seniori, buďte opatrní!

Jún 2011 / Prečítané 1096 krát
   V piatok 27. mája v poobedňajších hodinách dvaja neznámi páchatelia pred rodinným domom na Šúrskej ulici v Modre okradli 79-ročnú ženu. Zatiaľ čo jeden z nich odlákal babičkinu pozornosť na ulici, druhý vošiel do domu. Odcudzili jej finančnú hotovosť vo výške 2084 eur. Polícia po páchateľoch intenzívne pátra, ale odhaliť takýchto ľudí býva niekedy veľmi zložité. Poškodeným po takejto neželanej „ návšteve “, žiaľ, zostanú len oči pre plač.
   Okresné riaditeľstvo PZ v Pezinku by v tejto súvislosti chcelo upozorniť starších občanov ako aj ich rodinných príslušníkov na to, aby boli voči neznámym osobám ostražití:

l v žiadnom prípade neotvárajte svoje príbytky cudzím osobám, ak ste doma sami;
l nekomunikujte s týmito osobami a neverte im veci, o ktorých vám vravia, aj keď sa zdajú byť lákavé;
l zásadne odmietnite bezplatnú pomoc alebo výhodnú ponuku „ neznámych dobrých ľudí “;
l aj keď vás oni požiadajú o pomoc, neverte im, nekomunikujte s nimi, o pomoc môžu požiadať aj iných ľudí na ulici;
l ak sú dvaja, väčšinou jeden z nich sa bude snažiť pod nejakou zámienkou odlákať vašu pozornosť (pýtajú sa na osoby, veci vo vašom okolí, či ich poznáte alebo viete kde sa nachádzajú);
l osamelým ženám odporúčame dať si na dvere alebo zvonček menovku v mužskom rode alebo v množnom čísle;
l majte vždy pri sebe telefonický kontakt na svojich príbuzných a ak si nie ste istí, zavolajte im aj pri menšom podozrení.
   Ak sa napriek všetkému stanete obeťou, neostýchajte sa volať o pomoc na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo 096452 3700, 0961523900. Privítame aj akékoľvek podozrenie o pohybe cudzích ľudí vo vašom okolí!
   Snažte si zapamätať popis osôb, výzor, oblečenie, vozidlo, smer úniku atď a toto ihneď oznámte. V prípade rýchlej spolupráce je väčšia šanca dolapiť zlodeja. 


Ako treba správne privolať pomoc polície na číslo 158: 

- predstaviť sa celým menom, 
- oznámiť miesto, kde sa nachádzate, 
- oznámiť udalosť, ktorá prinútila volať, 
- oznámiť vaše telef. číslo, 
- odpovedať na otázky, 
- riadiť sa pokynmi a odporúčaniami polície.
 
(zm)