Keramické trhy poskytli návštevníkom veľa krásy

Jún 2011 / Prečítané 1935 krát
   Počas druhého júnového víkendu sa v Pezinku uskutočnil 8. ročník medzinárodného podujatia Keramické trhy. Do nášho mesta zavítalo 143 predajcov rôznych druhov keramických výrobkov zo šiestich krajín – okrem Slovenska z Čiech, Maďarska, Poľska, Bulharska a Tunisu. Na slávnostnom otvorení trhov v piatok 10. júna sa zúčastnili predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, primátor Pezinka Oliver Solga, organizátori na čele s riaditeľkou Malokarpatského múzea Dankou Kopálovou a ďalší hostia.
   Návštevníci trhov, ktorých sa tu počas troch dní vystrieda okolo 25 tisíc, mali z čoho vyberať. Stánky boli rozmiestnené na Radničnom námestí a na Ulici M.R. Štefánika. Ponuka bola ozaj veľmi bohatá či už išlo o úžitkové alebo umelecké keramické výrobky. Pezinské keramické trhy sú na Slovensku jedinečným a najväčším podujatím tohto druhu. Potešiteľné je, že podujatie navštevujú nielen obyvatelia z miest a obcí regiónu, najmä Bratislavy, ale objavili ho už aj ľudia zo vzdialenejších slovenských oblastí a zo zahraničia. Toto je cieľom organizátorov trhov podporovať a propagovať hrnčiarske a džbankárske remeslo, pomáhať keramikárom v tejto neľahkej dobe pri odbyte ich výrobkov, aby nedošlo k zániku tejto vzácnej umeleckej činnosti.
   Aj na tohtoročných Keramických trhoch bolo viacero sprievodných podujatí. V Malokarpatskom múzeu bola sprístupnená výstava figurálnej plastiky renomovaného slovenského keramikára Jozefa Franka. Pokiaľ ste ju nevideli, môžete si ju ešte pozrieť do septembra. Nechýbali detské tvorivé dielne. Vďaka pracovníčkam Centra voľného času mohli si deti vyskúšať točenie na keramickom kruhu a mohli si vymodelovať rôzne výrobky z hliny.
Keramikárski majstri Marián Liška a Miloš Országh predvádzali výrobu pekáčov. Uskutočnila sa súťaž o najkrajšie keramické hodiny. Už po druhýkrát maskotom podujatia bol Úľ - Keramikár, ktorý vytvorili majstri Marián Liška a Jozef Franko. Atmosféru trhov sa snažili spríjemniť aj hudobné skupiny, ktoré vystupovali na tribúne na námestí.
 
(mo)

Ohodnoťte článok: