Obstrléze pripravuje programy v pezinskom nárečí

Apríl 2011 / Prečítané 2054 krát
Pochovávanie basy   Málo dávame vedieť o svojej činnosti, hoci sme stále v permanencii. Chodíme po susedných obciach s predstaveniami s pútavým hovoreným slovom a dejom, s krásnymi ľudovými piesňami, ktoré nám hudobne podfarbuje a hrá na akordeóne od r. 2006 Ing. Jozef Beničák. Sme tomu veľmi radi. Ako by to vyzeralo, keby ľudová pieseň bola bez hudby? Sme mu veľmi vďační za jeho obetavosť.
   Máme nacvičených šesť scenárov v pezinčine: sprievodné slovo spomienok z detstva, dospievania a prvých lások, z oberačiek hrozna a jeho spracovania, dokonca aj operu zloženú z ľudových piesní, uloženú do príbehu lásky. Naše koledy sme spievali na pozvanie aj v Galante, samozrejme aj v Pezinku a okolí. Myslím si, že sme dobre reprezentovali v minulosti Pezinok v Mladej Boleslavi.
   Pezinčania si pochvaľovali už po druhý raz naše pochovávanie basy. Plačky boli členky súboru, farárom Jožko Pták, miništranti Mirko Turčan a Janko Šindler, smrtka Hela Diviaková z publika, a okrem nášho člena Ferka Datku aj ďalší ochotní muži, ktorí niesli máre. Robili sme všetko pre to, aby sa obecenstvo dobre zabávalo.
   Úspešné boli aj vystúpenia nášho súboru všade tam, kde sme prišli v očakávaní, že publikum zaujmú spomienky našich mám, starých matiek i vlastné zážitky z detstva, ktoré sme spestrili piesňami v našom nárečí. 
 
Mgr. Milada Krejčová
 

Ohodnoťte článok: