Na Vínnych trhoch sa prejavil slabý vinársky rok

Apríl 2011 / Prečítané 1812 krát
Cenu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory získala firma Karpatská perla zo Šenkvíc   V dňoch 15. a 16. apríla sa uskutočnili v pezinskom Dome kultúry tradičné VÍNNE TRHY. Bol to už 16. ročník tohto v odborných kruhoch na Slovensku uznávaného vinárskeho podujatia. Organizátori očakávali, že posledný zlý vinársky rok sa odzrkadlí v účasti vystavovateľov, čo sa aj potvrdilo. Prihlásilo sa ich 77, takmer o tretinu menej ako v predchádzajúcom roku. Aj vystavovaných vín bolo o dve stovky menej.
   Sedem odborných degustačných komisií pod vedením Ing. Gabriely Vojtekovej, CSc. posudzovalo 213 bielych, 115 červených, 37 vín typu rosé a 12 sektov. Udelili 39 zlatých, 98 strieborných a 205 bronzových medailí. I to potvrdzuje, že súťažné vína boli kvalitné a ochutnávači si mali z čoho vyberať.
   Veľkým uznaním pre vystavovateľov je získanie najvyšších ocenení. V prvej kategórii - biele, tiché, suché vína - šampióna získal Müller Thurgau r.2010 firmy MAVÍN, Martin Pomfy z Vinosadov. V druhej kategórii - biele, tiché, polosuché, polosladké vína - bol najvyššie hodnotený Muškát Moravský, neskorý zber, r. 2010 z VINAŘSTVÍ Jozef Dufek, Svatobořice - Mistřín (ČR). V tretej kategórii - biele, tiché, sladké vína - šampióna získala firma J&J Ostrožovič, Veľká Tŕňa s vínom Tokaj Cuvée, r. 2009. Vo štvrtej kategórii - vína ružové, tiché, bez rozdielu zvyškového cukru - sa šampiónom stal Cabernet Sauvignon, Rosé,neskorý zber. r. 2010, pezinskej firmy Peter Rajnic, RAIMEX s.r.o. V piatej kategórii - vína červené, tiché - bol najvyššie hodnotený Cabernet Sauvignon, Barrrique, r. 2009, firmy CHATEAU Belá.
   V šiestej kategórii - Tokajské vína - šampióna neudelili, z dôvodov, že bolo prihlásených málo vín. V siedmej kategórii - šumivé vína - šampióna získal Sekt Pálfy, Extra Brut z VÍNO Nitra.
   Cenu ministra pôdohospodárstva SR získal Rizling vlašský, Kab., r. 2010, firmy VINS, s. r. o., Vinosady. Cenu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory získalo Chardonnay, Varieto, neskorý zber, r. 2010 firmy Karpatská perla, s. r. o., Šenkvice. Cenu primátora Pezinka (najlepšie hodnotené víno od pezinského výrobcu a z hrozna pezinského vinohradníckeho rajóna) získal Cabernet Sauvignon, r. 2009 z Vinohradníctva a vinárstva Skovajsa, Pezinok. Cenu Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov (najlepší Rizling vlašský bez rozdielu ročníka) získal Rizling vlašský, neskorý zber, r. 2009, firmy VÍNO NITRA. Cenu EVIRS "CEVIRS" (najlepšie víno biele z produkcie r. 2009) získala Pálava, z VINAŘSTVÍ U KAPLIČKY Zaječí (ČR).
   Ocenenia najúspešným vystavovateľom slávnostne odovzdali pred otvorením Vínnych trhov.
 
 (mo)

Ohodnoťte článok: