Knižky v rukách baníkov

Apríl 2011 / Prečítané 1986 krát
Hostia stretnutia: zľava – Miloš Andel, Jozef Mikloško, Marián Krčík a Štefan Granec   Baníkov zvykneme skôr spájať s tvrdou robotou pod zemou ako s kultúrou. Tí, ktorí ich však bližšie poznajú, môžu dosvedčiť, že baníci tiež vedia krásne spievať, zabávať sa a uchovávať bohaté tradície svojho remesla.

Hostia stretnutia: zľava – Miloš Andel, Jozef Mikloško, Marián Krčík a Štefan Granec 


   Hoci pezinskí baníci po zrušení ich bane už nefárajú a niektorí pôsobia v iných povolaniach, majú stále svoj spolok a zachovávajú banícke zvyky. Pravidelne sa stretávajú, organizujú šachtágy a zúčastňujú sa rôznych podujatí nielen v našom meste, ale aj v celej republike a v zahraničí.
   Novinkou bolo nedávne podujatie s názvom Baníci v knižnici. O baníkoch a ich povolaní sa toho veľa popísalo, stali sa objektom záujmu viacerých spisovateľov. Napísali o nich zaujímavé knihy. A tak členov pezinského Malokarpatského baníckeho spolku napadlo, že v rámci Mesiaca knihy urobia stretnutie, na ktorom sa oboznámia s knihami o baníkoch a baníctve. Prečítajú si z nich úryvky, pozvú medzi seba niektorého spisovateľa a iných hostí. Pozvanie dielach zasvätene opisuje život v bani . Medzi hosťami boli Jozef Mikloško a viceprimátor Pezinka Ing. Miloš Andel. Vyše dvojhodinové podujatie splnilo svoj účel, účastníci spoznali baňu aj po literárnej stránke. 

(mo)

Ohodnoťte článok: