Autorom loga MS v hokeji je Pezinčan

Apríl 2011 / Prečítané 5032 krát
   Slovensko žije v týchto dňoch svetovým šampionátom v hokeji. V našich i vo svetových médiách sa okrem podrobných správ o tomto podujatí objavuje aj logo majstrovstiev sveta. Málokto vie, že jeho autorom je pezinský dizajnér Ing. Ivan Čaputa (na snímke). Stretli sme sa s ním v jeho ateliéri v obchodnom centre Plus, aby nám priblížil svoj výtvor.

l Ako ste sa dostali k tvorbe loga tak významného športového podujatia?
- Slovenský zväz ľadového hokeja pred šiestimi rokmi vyhlásil súťaž na vytvorenie logotypu majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2011 na Slovensku. Do súťaže bolo prihlásených 456 návrhov a komisia z nich vybrala ten môj.

l Ako sa tvorí takéto logo, iste tam platia nejaké pravidlá...
- Samozrejme v propozíciách medzinárodnej hokejovej federácie IIHF je presne určené, čo takéto logo musí obsahovať. V podklade musí byť tvar ľadovej plochy. Vo vrchnej časti loga má byť umiestnený nápis IIHF a v dolnej názov podujatia a krajina, kde sa šampionát koná. Definovaný je aj typ písma. Dizajnér dotvára strednú časť loga, čím vzniká originálna značka, ktorá sa musí odlišovať od iných.

l Čo obsahuje vaše logo?
- Do strednej časti loga som umiestnil dve abstrahované prekrížené hokejky s pukom, ako symbol hokejového duelu. Červená a modrá farba zasa symbolizuje príslušnosť ku krajine, kde sa podujatie koná. Išlo mi o grafickú čistotu, jednoduchosť a ľahkú zapamätateľnosť.

l Za aký dlhý čas sa zrodí návrh takého logotypu?
- Tento návrh bol hotový za veľmi krátky čas, pretože mne sú abstrakcie veľmi blízke, naviac mi bola blízka aj téma. Niektoré návrhy však potrebujú niekoľko dni až týždňov. Tvorbe takéhoto loga vždy predchádza prieskum, v rámci ktorého treba preveriť či už podobné logo nebolo. Nové logo musí byť originálne.

l Aké logá ste doposiaľ vytvorili?
- Je ich viac ako tridsať, prevažne boli tvorené pre firmy. Z tých známejších je to aj logotyp Mesta Pezinok, OC Plus, Slovenský ochranný zväz autorský, rady produktov pre St. Nicolaus a ďalšie. Táto práca je len jedna zložka mojej činnosti, viac sa v súčasnosti venujem interiérovému a produktovému dizajnu.
 
(mo)