Deti sa zaujímajú o svoje mesto

Apríl 2011 / Prečítané 1621 krát
   Žiaci 2.D zo Základnej školy na Kupeckého ul. boli 30. marca v rámci vlastivedného projektu Naše mesto na návšteve u pána primátora. Cieľom projektu bolo zistiť čo najviac o našom meste. Hľadali sme v knihách, na internete, presviedčali sme sa na vlastné oči a uši na prechádzke mestom a napokon sme sa všeličo dozvedeli aj od pána primátora, ktorý bol veľmi ústretový. Nielen že nám poukazoval mestský úrad, ale ochotne odpovedal na zvedavé detské otázky.
   V ten istý deň sme sa zahrali na reportérov a spýtali sme sa obyvateľov Pezinka, čo sa im v meste páči, čo by zmenili, keby mohli.
   Zistili sme, že v Pezinku sa Pezinčanom páči, je to malé mestečko ležiace pod kopcami, má pekne vynovené budovy v centre a má bohatú históriu. Radi chodíme do okolitej prírody, vinohradov, chutí nám hrozno, deti radi, trávia čas na Kejde či v Zámockom parku. V meste sa nám najviac páčia kostoly, radnica, dobré školy. Aj preto, že je tu široká ponuka služieb, obchody, kino a „pezinská atmosféra“ sa tu ľuďom dobre žije.
   Sú však veci, bez ktorých by sa Pezinčania zaobišli. Skládka smetí, neporiadok, škaredé sídlisko Sever, bezdomovci, málo parkovacích miest a na druhej strane priveľa áut v centre mesta, egoizmus niektorých ľudí, psie výkaly na detských ihriskách, rozbité cesty a chodníky, ničenie prírody, nízka aktivita mestskej polície, posprejované bytovky, dopravné zápchy. Chceli by sme viac ihrísk pre deti, športoviská.
Primátor musí byť nonstop k dispozícii. Má toho na pleciach veľa. A má čo robiť, lebo toto všetko by chceli Pezinčania zmeniť k lepšiemu: okolie a vybavenie škôl, vylepšiť kino na 3D, rozšíriť kúpalisko, vylepšiť skejtpark, fasády budov, aby bol Pezinok farebnejší. Chceli by sme opraviť cesty a chodníky, osvetlenie, vylepšiť dopravnú situáciu v meste, vystavať cyklotrasy, chceli by sme viac ihrísk pre deti. Ako sme tvrdili na začiatku, primátor to nemá ľahké. Jedna pani nám v ankete povedala, že je to všetko o tom, ako sa budeme my Pezinčania k nášmu mestu správať. To dobré, čo dáme, sa nám vráti.
 
Veronika Adamová, učiteľka a deti z 2. D ZŠ Kupeckého
 

Ohodnoťte článok: