Súbor Radosť opäť prinesie potešenie

Marec 2011 / Prečítané 1356 krát
   Neprešiel ani rok a v Malej sále Domu kultúry je opäť rušno. Členovia divadelného súboru – Folklórneho divadla RADOSŤ majú naponáhlo. Každý pondelok skúšajú novú spevohru s talianskym názvom LA konkurz – LA kásting, ktorý prezrádza, že opäť pôjde o bláznivé veselé predstavenie. Na skúške, na ktorú nepríde režisér, oslavujú narodeniny jednej z členiek súboru a pri tom skúšajú pripravované predstavenie. No a v tejto atmosfére prebieha konkurz nových členov...
„ Záver už spievate všetci forte a opakovanie zaspievate tíško a s citom “ - znejú do tmy v sále režisérove slová a na javisku účinkujúci realizujú všetko podľa jeho pokynov.
Folklórne divadlo Radosť vystupuje už päť rokov a za ten čas pripravilo päť premiér, teda každý rok jednu. Zaujímalo nás, čo robia v období od premiéry po premiéru.
„Je jasné, že urobiť také predstavenie nie je jednoduchá vec. Náš režisér, dramaturg a scenárista v jednej osobe musí nazhromaždiť potrebný materiál, napísať scenár, šitý nám na mieru, no a po rôznych opravách a úpravách začínajú čítacie skúšky, počas ktorých sa tiež upravujú texty, “ povedala nám Mgr. Mária Miškeríková, konateľka OZ Radosť. „Ale ani my nesedíme so založenými rukami,“ pridáva sa členka súboru Ing. Eva Frťalová. „ Chodíme vystupovať po okolitých obciach, kde sa predstavenie stretá s rovnakými ováciami a nadšením divákom, ako tu v Pezinku.“ V zápätí nám jeden z mužov súboru prezrádza, že Eva Frťalová je Bratislavčanka, a v súbore sa cíti natoľko dobre, že pritiahla medzi nich aj svojho manžela.
   V krátkej prestávke sme vyrušili veselo debatujúcu skupinku a spýtali sa ich, čo ich v
takom pokročilom veku priťahuje na skúšky, dokonca sa z tejto činnosti tešia. S iskrou
v oku začala Anna Hološková:
„Určite je to repertoár – veselé slovo, popretkávané krásnymi ľudovými pesničkami, ktoré na viac, povedala by som „herecky“ spracovávame. Náš režisér má v tomto šťastnú ruku, pretože vždy vyberie piesne, ktoré sa nám dobre spievajú, proste nás už dobre pozná...“ Pridáva sa aj Anton Jedlička: „Režisér má zatiaľ dosť dôvtipu, takže vždy robíme niečo nové a stále sa učíme, aby sme sa zlepšovali herecky a tiež pri stvárnení a vyjadrení piesne.“
   Konečne bol voľný aj režisér Kamil Baxa, ktorý na skúšky dochádza z Trnavy. Všetci potvrdzujú, že je stmeľujúcim prvkom, že dokáže účinkujúcich udržať na uzde.
„V súčasnom prepolitizovanom svete, kde sa začína čoraz ťažšie normálnemu človeku žiť, potrebujú ľudia, ak prídu do divadla, oddýchnuť si a zabaviť sa. No a reakcie publika nám potvrdzujú, že ideme správnou cestou. Ľudia na našich predstaveniach sa smejú, tlieskajú, spievajú s nami. Proste v sále je hodinku príjemne, veselo a živo. Je to úžasný pocit pre nás všetkých a je hodný tej námahy a driny,“ poznamenáva.
    Premiéru novej spevohry LA konkurz – LA kásting si budete môcť pozrieť v piatok 8. apríla o 18. hod. v malej sále Domu kultúry.
 
(mm)
 

Ohodnoťte článok: