Čo sme to za ľudia?

Marec 2011 / Prečítané 1396 krát
   V období prichádzajúcej jari, keď nás slnko stále častejšie láka na prechádzky po okolí, mnohí z nás prežívame okrem radosti z prebúdzajúceho sa života aj zmiešané pocity, zlosť a bezmocnosť práve pri prechádzkach naším chotárom. Pri každej ceste, v priekope, či na okraji lesa totiž narazíme na „čierne“ skládky rôzneho odpadu. V zúfalstve sa pýtame sami seba, kde sa v niektorých ľuďoch berie tá tuposť a bezohľadnosť, ktorá ich vedie k tomu, aby svoj odpad vyviezli do hory alebo do vinohradov. Dnes, keď majú možnosť akýkoľvek odpad odviezť na skládku, bezplatne na separačný dvor do Petmasu, alebo ho dokonca tiež bezplatne uložiť na zbernom dvore na Dubovom vŕšku.
   Nad cajlanskou Kalváriou na okraji vinohradov na súkromné i mestské pozemky niekto vyviezol asi osem „tatroviek“ stavebného odpadu z búračky rodinného domu. Hlboko v lese nájdete televízory, práčky, ale aj pneumatiky a iný odpad. Na autobusovej zastávke pri Rudných baniach niekto vysypal za nákladné auto obalov z pracích práškov, stavebného odpadu i kobercov, jednoducho všetkého, čo mu doma zavadzalo. A to rovno pri hlavnej ceste. Ak je už aj niekto naozaj taký primitív, že vyhodí odpad pri ceste, neprekvapí to až tak, ako keď ho ťahá desiatky, ba stovky metrov do lesa. Mesto aj v tomto prípade muselo dať ten neporiadok odstrániť. Zaplatili sme to všetci. Sám seba sa pýtam, čo sú to za ľudia. Ako je to možné, že v susednom Rakúsku také niečo nepoznajú. Majú snáď inú genetickú výbavu, vyššie vzdelanie, lepšiu výchovu ?
   Neviem... Sú však medzi nami aj iní ľudia, ktorých je, chvalabohu väčšina. Sú to tí, ktorí sa k prírode správajú ako ľudia, ktorým nie je príroda, životné prostredie a ich okolie ľahostajné. Uvedomujú si jej nenahraditeľnú dôležitosť pre náš život, ale i jej neopakovateľnú krásu.
   Práve im by som sa chcel touto cestou poďakovať v mene nás všetkých, ktorí máme prírodu radi. Najmä za to, že nás upozorňujú na vandalizmus a vandalov, ktorí ničia našu prírodu; za to, že nám posielajú fotografie, ešpézetky automobilov a informácie, ktoré vedú k odhaleniu a potrestaniu páchateľov.
 
Oliver Solga, primátor

Ohodnoťte článok: