Basketbal Pezinok sa odhlásil z extraligovej súťaže

Január 2011 / Prečítané 2118 krát
    V pondelok 3. januára Justín Sedlák, generálny manažér extraligového tímu Basketbal Pezinok, zaslal Hracej komisii Slovenskej basketbalovej asociácie oficiálne stanovisko klubu: „Na základe rozhodnutia Mládežníckeho basketbalového klubu Pezinok družstvo mužov, ktoré štartuje v ročníku 2010/2011 v extraligovej súťaži pod názvom Basketbal Pezinok, odstupuje k 3. januáru 2011 zo súťaže.“
    Táto správa len potvrdila zlé chýry, ktoré sa počas tohto ročníka šírili medzi priaznivcami pezinského basketbalu o tom, že klub má finančné problémy. Ešte pred súťažou odstúpil hlavný sponzor AB Cosmetics. Neskôr s podporou klubu skončil ďalší reklamný partner. Vedeniu klubu sa nedarilo nájsť väčšieho sponzora, aj keď, podľa Sedláka, niektoré prísľuby vyzerali celkom nádejne. Nepomohla ani zvýšená 30 tisícová dotácia zo strany mesta, ktorú basketbalistom v júni m. r. schválili mestskí poslanci. Finančné toky do klubu vyschli a vrcholový šport bez peňazí sa nedá robiť. A vôbec nie v klube, ktorý má tie najvyššie ambície, k čomu sú potrební kvalitní hráči a tréner, ktorých treba zaplatiť.
   To, čo sa nedarilo vedeniu klubu, sa snažili riešiť aj hráči. Andrej Lukjanec a Dušan Snopko sa usilovali nájsť ľudí, ktorí by mohli v zložitej situácii pomôcť. Čas na to mali veľmi krátky, naviac bol záver roka, tesne pred sviatkami. Pohnúť s problémom sa im nepodarilo. Štedrejší sponzori sa v súčasnej dobe nehľadajú ľahko, ani do klubu, ktorý im sľubuje kvalitnú propagáciu, sa nehrnú. Mohli by pomôcť aj viacerí menší sponzori, ale ťažko ich nájsť v regióne, keď aj v samotnom Pezinku pri ich hľadaní si môžete zodrať nohy.
   Vo štvrtok 6. januára zvolal generálny manažér MBK Pezinok Justín Sedlák tlačovú besedu, aby vysvetlil rozhodnutie klubu z predchádzajúcich dní . " Nebolo to ľahké rozhodnutie, nechceli sme sa však zadlžovať a klamať. Skončili sme s čistým stolom," povedal. Priznal pretrvávajúce ekonomické problémy, ktoré sa stali takými závažnými, že sa rozhodli ďalšie pôsobenie v najvyššej súťaži ukončiť. J. Sedlák si posťažoval tiež na klesajúci záujem pezinských fanúšikov o basketbal, ktorých chodilo na zápasy stále menej. Za zásadný problém označil i to, že chýba generálny partner pre slovenskú najvyššiu súťaž, ktorý by ju finančne podporoval.
   Hráči, hoci o problémoch vedeli, boli z rozhodnutia klubu sklamaní. Verili, že sa podarí súťaž dokončiť. Posledný zápas odohrali ešte 29. decembra a na domácej palubovke porazili najväčšieho rivala SPU Nitra 93:91. Hráči, sa stali, podľa zmluvy po rozpade klubu, voľnými a začali si hľadať nové pôsobisko. Niektorí si ho našli veľmi rýchlo. Už aj tréner František Rón "zarezáva" v Leviciach.
   Takto neslávne skončil pezinský basketbal. Smutné je, že sa to stalo po jednej z najúspešnejších sezón, keď pezinskí basketbalisti získali double - majstrovský titul i Pohár.
 
(mo)