Pochovali pozostatky padlého ruského vojaka

Október 2010 / Prečítané 1425 krát
   Pri Pamätníku osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici sa 8. októbra uskutočnil pietny akt uloženia telesných pozostatkov neznámeho ruského vojaka, ktorý zahynul pred vyše 65 rokmi pri oslobodzovaní nášho kraja. Telesné pozostatky vojaka s časťou výstroja našli v minulom roku v lesoch Malých Karpát medzi Svätým Jurom a Pezinkom dvaja nadšenci histórie Jirko Vitáloš a Peter Tuček. „Keď sme vojaka objavili, bolo by smutné ho tam nechať ležať v horách, takto strateného. Chceli sme si dôstojne uctiť jeho pamiatku, ten človek sa obetoval za nás,“ povedal P. Tuček.
   Neznámy vojak bol pochovaný s vojenskými poctami, pri hrobe držali stráž vojaci so zbraňami v sviatočných uniformách a za zvukov vojenskej hudby sa ozývali mohutné salvy zo samopalov. Cirkevnú rozlúčku vykonali duchovní – pán farár Ragula a Bartko. Pietneho aktu sa zúčastnili Pavel M. Kuznecov, veľvyslanec Ruskej federácie v SR, štátni tajomníci ministerstiev vnútra a obrany SR Maroš Zelinka a Róbert Andrejcsák, predstavitelia slovenskoruskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby, predstavitelia Pezinka na čele s primátorom Oliverom Solgom, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ďalší hostia a občania Pezinka.
   Predstavitelia ruskej strany na záver vyjadrili veľkú vďačnosť vláde SR a mestu Pezinok, že si uctievame ruských vojakov a dôstojníkov, ktorí padli za našu slobodu.
 
(mo)
 

Ohodnoťte článok: