Mladá, ale veľmi úspešná vinárska firma

September 2010 / Prečítané 1650 krát
   V predstavovaní pezinských vinohradníckych a vinárskych firiem pri príležitosti Vinobrania pokračujeme ďalšou úspešnou firmou z nášho mesta.

   Pezinská firma JANOUŠEK s. r. o. patrí k najmladším slovenským vinárskym firmám. Bola založená v roku 2006 s pôvodným názvom J&F, s. r. o. Po odchode spoločníka Braňa Fischera z firmy v roku 2007 sa jej názov zmenil na JANOUŠEK, s.r.o. Firma má viacerých spoločníkov, konateľmi sú výrobný riaditeľ Ing. Mário Polák a výrobný riaditeľ Ing. Roman Janoušek. O činnosti firmy, ktorá sa úspešne prezentuje so svojimi vínami na výstavách na Slovensku i v zahraničí, sme sa pozhovárali s uznávaným vinárskym odborníkom Ing. Romanom Janouškom.

l Firma Janoušek, ktorá nesie vaše meno, si aj napriek krátkej existencii získala na Slovensku veľký rešpekt. Platí to aj o vás osobne. Vyrábate kvalitné vína, niekoľko z nich je každý rok v prestížnom Národnom salóne vín Slovenskej republiky. Takéto výsledky sa nedostavia z večera na ráno. Ako ste sa k vinárstvu dostal?
- Som absolventom Vinárskej školy v Modre a Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Po ukončení školy som nastúpil ako vedecko-výskumný pracovník do Výskumnej šľachtiteľskej stanice v Šenkviciach. Po roku som sa vrátil do modranskej vinárky, už ale ako pedagóg, učil som technológiu spracovania. Tu som zotrval tiež rok. Ťahalo ma to viac do výroby. Využil som ponuku z limbašského družstva, kde som sedem rokov robil s vínom. Robil som všetko – od príjmu hrozna na spracovanie cez školenie vína, filtráciu až po predaj. Potom som jeden rok ešte robil u firmy Víno Matyšák. Môj najväčší odborný rast som získal vo Vinohradníckej spoločnosti Modra. Zavolal si ma majiteľ firmy pán Šebo, dohodli sme sa a povedal mi: rob. Bol to môj prvý zamestnávateľ, ktorý mi nehovoril, čo mám kedy a o koľkej robiť. Rozhodujúci bol výsledok. A výsledky sa pomerne rýchlo dostavili. Prvým veľkým úspechom bol zisk šampióna s Rizlingom rínskym, r. 2002, neskorý zber, na medzinárodnej výstave v Ľubľani. O rok neskôr sa stal náš Rizling šampiónom na Valtických vínnych trhoch. Získali sme zlaté medaily na Vínnych trhoch v Pezinku i v zahraničí. Práca s vínom ma ohromne bavila, pozorne som sledoval nové trendy, ktoré som sa snažil uplatňovať v praxi. Potom som s priateľom Braňom Fischerom založil vlastnú firmu, ktorá bola predchodcom súčasnej. V roku 2007 sa naše cesty z Braňom rozišli. V súčasnosti spolupracujem z aktívnymi spoločníkmi, s pánom Polákom a pánom Valjentom. 
l Koľko vína vo vašej firme vyrábate?
- Momentálne je to okolo 60 tisíc litrov. Neskôr uvažujeme o rozšírení výroby asi na 100 tisíc litrov. To by sme si ešte trúfli zvládnuť. V súčasnosti je tu však kríza, ktorú aj my pociťujeme, preto niektoré naše plány sa odkladajú.

l Aké vína vyrábate?
- Chceme sa prezentovať predovšetkým bielymi vínami ako sú Rizling vlašský, Veltlín zelený,
z modrých odrôd je to Rulandské modré, Frankovka, Cabernet. V súčasnosti zákazníci požadujú ružové vína, je to módne. Kvalitu našich vín konfrontujeme s konkurenciou na súťažiach. Momentálne som najpyšnejší na Rizling vlašský, bobuľový výber. r. 2009, ktorý získal šampióna v Česko-Slovenskej lige šampiónov na medzinárodnej súťaži Pardubický festival vína, taktiež na TRUNK FESTE.
   Z červených vín je to Rulandské modré. r. 2007, bobuľový výber, ktoré získalo taktiež viacero pozoruhodných ocenení. Vlajkovou loďou medzi našimi vínami je Cabernet Sauvignon, r. 2006, ktorý je našim najdrahším vínom. Vyzrievalo 18 mesiacov v barikových sudoch. Toto víno sa stalo aj šampiónom Vínnych trhov v Pezinku. Podarilo sa mi dosiahnuť u neho južanskú teplosť a som presvedčený, že pokiaľ ho nepredáme, bude dobré aj o päť či desať rokov.

l Čím sa vaše vína odlišujú od iných?
- Snažíme sa vyrábať ozaj kvalitné vína. Čím sa odlišujú? U bielych je to farebnosťou. Naše vína majú krásnu žltozelenú farbu, spracovávame ich veľmi šetrne počas celého výrobného procesu. Majú viac oxidu uhličitého, ktorý vo víne pôsobí osviežujúco, lepšie vynáša arómu, môžeme si dovoliť menej síriť, pritom víno dlhšie vydrží. Momentálne je trend piť ovocné, svieže vína a naše také sú. Samozrejme, aj móda bielych, sviežich vín odíde, pripravujeme sa na to, akonáhle sa to stane, aj my prídeme s novinkami.

l Kde dodávate vaše vína?
- Ide výhradne o domáci trh. Slovensko ako dodávateľ vín je vo svete nezaujímavé, taktiež pre
veľké zahraničné obchodné reťazce u nás. Tie potrebujú väčšie objemy dodávok a hlavne v cenách, ktoré slovenský výrobca môže ťažko akceptovať. Naše vína teda nájdete v hoteloch, reštauráciách, vo vínotékach predovšetkým na Slovensku.

l Aké technológie používate?
- Tak my máme už moderné zariadenia od talianskej firmy Velo a českého Unicomu. Cisterny sú nerezové, vieme zvládnuť riadený proces kvasenia. Na výrobu najlepších červených vín používame barikové sudy. V prevádzke na Bratislavskej ulici privezené hrozno spracujeme, mušt tu vykvasí, číri sa, potom sa víno filtruje, stabilizuje a naplní do fliaš.Tie sa prevezú do skladu hotových výrobkov na Šenkvickej ulici, kde sa ukladajú, balia a pripravujú na expedíciu.

l Z akého hrozna vyrábate vaše vína?
- My zatiaľ hrozno nepestujeme, ale v budúcnosti by sme chceli mať aj prvovýrobu. Keďže v našej Malokarpatskej oblasti je ťažšie zohnať väčšie množstvo hrozna, toto kupujeme z Hlohovca a z južného Slovenska – z PD Dvory nad Žitavou, zo Svodína a Nových Zámkov. V južnej oblasti je po celý rok viac slniečka, hrozno lepšie vyzrieva, získavame teda veľmi kvalitnú surovinu pre naše vína. Na tom si dávame záležať.

l Z toho, čo ste mi o víne povedali, som pochopil, že nestačí o ňom len veľa vedieť, ale treba mať k nemu aj veľmi dobrý vzťah...
- To je pravda. Víno treba ľúbiť. Môžete si ho urobiť podľa svojho obrazu, ale musíte sa k nemu správať maximálne zodpovedne, neustále sa oň starať, nič nemôžete zanedbať. Za vašu starostlivosť sa vám odvďačí. Víno je požívatina tisícich tvarí, vôní a chutí, nájsť tú vlastnú a pravú je veľmi ťažké. Je to však krásne a vzrušujúce hľadanie.
 
Milan Oravec
 

Ohodnoťte článok: