Poznáme stovku najlepších slovenských vín

August 2010 / Prečítané 2264 krát
Expozícia NSV, kde sa umiestňujú najlepšie vína.   Od roku 2006 sa uskutočňuje výberová súťaž Národný salón vín Slovenskej republiky. Jej cieľom je vybrať stovku najlepších slovenských vín a predstaviť ich laickej i odbornej verejnosti. Súťaž, ktorej hlavným organizátorom je Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku, sa v tomto roku konala po piatykrát Národný salón vín je pre Pezinok významný tým, že jeho sídlo je v historických pivniciach nášho zámku.
   Do tohtoročnej výberovej súťaže Národného salónu vín SR boli nominované vína zo 16 slovenských nominačných súťaží, kde bolo prihlásených 7774 vín. Z nich 2536 získalo v hodnotení viac ako 84 bodov a tým malo právo uchádzať sa o nomináciu do NSV. Prihlásených do súťaže a spĺňajúcich kritériá aj čo sa týka množstva vybraného vína bolo 430 vzoriek od 69 vinárov zo všetkých šiestich slovenských vinohradníckych oblastí. Je to zatiaľ rekordný počet súťažiacich vzoriek, ktorý vzrástol oproti minulému roku o 10 vín a oproti predchádzajúcemu ročníku o 70 vín.
   Kvalita vín ročníka 2009 je špičková, majú sviežu arómu s plnou chuťou. Úroda hrozna bola síce nižšia, ale vďaka dlhému obdobiu slnečných dní na jeseň hrozno bolo kvalitné, zdravé s vysokou cukornatosťou.

Hodnotenie vín

   Vína nominované do Národného salónu vín SR 2010 hodnotilo 8 šesťčlenných degustačných komisií. Všetci degustátori mali platné degustačné skúšky podľa európskych noriem a dlhoročné skúsenosti v hodnotení vín. Vína boli rozdelené do ôsmich kategórií: vína biele suché, tiché biele polosuché a polosladké, prírodné sladké, šumivé, tokajské, tiché ružové suché, polosuché a polosladké, červené tiché suché, tiché červené polosuché a polosladké. V záujme najvyššej objektivity sa každé víno hodnotilo v dvoch nezávislých komisiách.
   V stovke najvyššie hodnotených bielych vín majú najväčšie zastúpenie vína Rizling rýnsky a Rulandské biele – po 9 druhoch. Z červených vín je najviac zastúpený Cabernet Sauvignon (9 druhov). V stovke najlepších vín je zastúpenie: 59 bielych vín, 32 červených, 5 ružových, 2 šumivé a 2 tokajské. Najviac vín do stovky najúspešnejších sa v tomto roku dostalo od producenta Martina Pomfyho z Vinosadov, ktorý má zastúpenie 9 druhov vín. Avšak úspešní boli aj ďalší vinári z Vinosadov, je obdivuhodné, že až štvrtina vín (25) zo stovky najlepších je od piatich vinárov z malej susednej vinárskej obce. Tomu sa povie úspech!


Ako uspeli pezinskí vinári

   V tomto roku sa do Národného salónu vín SR dostalo 18 vín od šiestich pezinských vinárov. Oproti minulému roku sa počet vybraných vín síce znížil, ale počet úspešných vinárov sa zvýšil o dvoch. Najviac vín v Salóne z pezinských vinárov má firma Víno Matyšák – 7 druhov, takisto ako v minulom roku. O dve menej ich má firma Janoušek.
   V NSV má zastúpenie: VÍNO MATYŠÁK s.r.o. (7 vín) – Chardonnay, r. 2009, neskorý zber, Veltlínske zelené, r. 2009, neskorý zber, Cabernet sauvignon rosé, r. 2009, neskorý zber, Sauvignon, r.2009, neskorý zber, Rulandské biele, r. 2009, neskorý zber, Rulandské biele sur lie, r. 2009, neskorý zber, Pálava, r. 2009, výber z hrozna, JANOUŠEK s. r. o. ( 5 vín) - Devín, r. 2009, bobuľový výber, Rizling rýnsky, r. 2009, výber z hrozna, Rulandské modré barrique, r. 2007, bobuľový výber, Rizling vlašský, r. 2009, bobuľový výber, Rulandské modré, r. 2008, výber z hrozna, MALOKARPATSKÁ VINOHRADNÍCKA SPOLOČNOSŤ ( 2 vína) – Svätovavrinecké, r. 2009, neskorý zber, Cabernet sauvignon, r. 2009, ľadové víno, VINOHRADNÍCTVO PAVELKA ( 2 vína) – Dunaj, r. 2009, výber z hrozna, Veltlínske zelené, r. 2009, neskorý zber, MILAN SKOVAJSA (1) – Chardonnay, r. 2009, neskorý zber, PETER RATUZKY (1) – Rizling rýnsky, r. 2009, výber z hrozna.
   Slávnostné otvorenie nového ročníka Národného salónu vín SR spojené s predstavením najlepších 100 slovenských vín odbornej aj laickej verejnosti sa uskutoční 7. septembra 2010. Vína budú môcť návštevníci ochutnať v celoročne prístupnej expozícii Národného salónu vín SR v pezinskom zámku.
(mo)
 

Ohodnoťte článok: