Návšteva v Senci a v Schaubmarovom mlyne

August 2010 / Prečítané 1874 krát
   Členovia Klubu dôchodcov na Hrnčiarskej 44 navštívili 22. júna neďaleké mesto Senec. Bolo to na podnet jedného člena, ktorý počul v rádiu živý vstup zo slávnostného odovzdávania Tureckého domu Tento dom je totiž najvzácnejšou historickou pamiatkou z 15. storočia. Bol zrekonštruovaný na náklady mesta. Okrem štýlovej kavianičky je tam informačné stredisko a múzeum. So záujmom sme si vypočuli informácie o histórii Senca a okolia. Pri tejto príležitosti sme sa dozvedeli aj mená vtedajších pezinských vinárov, ktorí ovplyvňovali históriu Senca. Pozreli sme si tiež ďalšie historické stavby, nachádzajúce sa na Mierovom námestí. Zaujala nás najmä židovská synagóga, stĺp hanby, morový stĺp so sochou Panny Márie ako i pešia zóna. Z poldňového výletu obohatení poznaním sme sa šťastne vrátili domov.
   O týždeň sme sa znovu stretli na vydarenej akcii, tentoraz v Pezinku na Schaubmarovom mlyne. Aby sme hladní neprezerali tento zaujímavý klenot histórie, urobili sme si najprv opekačku. Schaubmarov mlyn dnes patrí Slovenskej národnej galérii, rovnako ako Zvolenský zámok, Kaštieľ Spišská Belá, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku a aj Esterházyho palác v Bratislave. Niektorí členovia si prezreli po druhý, či tretíkrát expozíciu. Bolo čo obdivovať, veď táto kultúrna a technická pamiatka je prvou a jedinou tohto druhu na Slovensku. S obdivom sme žasli nad revitalizovanou mlynskou technikou a nad majstrovským dômyslom tohto živnostníka, ktorý využil vodný tok cez mlynské kolo na transmisiu nielen pre účely mlynárske, ale i na pohon zariadení v stolárskej a kováčskej dielni či na pohon mlátačky alebo rezania sečky. Na svoje si prišli i milovníci umenia, ktorí mohli obdivovať reprezentatívny výber maliarskych, sochárskych a kresbových diel slovenských i zahraničných autorov. Pred odchodom si účastníci ešte posedeli pri kávičke na nádvorí mlyna a podebatovali si s „domácou paňou“, ktorej za pekné popoludnie poďakovala vedúca klubu.
   Nedeľné popoludnie 4. júla sme strávili v Krušičovej kúrii na otvorení Kultúrneho leta. Niektorí ako diváci, ale aj ako vystupujúca skupina Obstrléze. Niekoľko našich členiek, ktoré pôsobia v Jednote dôchodcov, pripravilo a ponúkalo účastníkom podujatia gastronomické špeciality Malokarpatského regiónu.
(ršj)
 

Ohodnoťte článok: