Frešo je naďalej proti pezinskej skládke

August 2010 / Prečítané 2124 krát
   Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo trvá na tom, že skládku v Pezinku nie je možné povoliť. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie predsedu BSK Radovan Choleva. Zareagoval tak v mene kraja, ako účastníka mimoodvolacieho konania, na výzvu ministerstva vnútra na vyjadrenie.
   „Skládka odpadu tam nemá čo robiť a aj právne argumenty stoja na strane Pezinčanov. Navyše, obyvatelia Pezinka dali jasne najavo, že tú skládku nechcú,“ povedal Frešo. V územnom pláne kraja sa hovorí o potrebe „riešiť výhľadovo zneškodňovanie odpadov skládkovaním v kraji, najmä výstavbou regionálnych veľkokapacitných skládok odpadov“, konkrétne lokality skládok však v záväznej časti nie sú definované. V smernej (nezáväznej) časti územného plánu sa v súvislosti so skládkou v Pezinku hovorí o predpoklade „doriešenia tohto problému s mestom Pezinok“. Tento predpoklad nebol podľa kraja naplnený, pretože predmetná skládka nie je v územnom pláne mesta Pezinok.
   Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú stavia Ekologická skládka, a.s., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia v januári 2008. Proti skládke od začiatku bojujú občania aj aktivisti, keďže kontroverzná skládka sa nachádza 280 metrov od obydlí a 400 m od centra mesta. Občania sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji 2009 zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva. Ústavný súd SR v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Spoločnosť si to vysvetľuje tak, že môžu na skládku vyvážať.
 

Ohodnoťte článok: