Prvýkrát víťazstvo rakúskej kapely

August 2010 / Prečítané 2720 krát

 10. ročník medzinárodného súťažného festivalu Dychovky v Preši

   Spolok dychovej hudby Cajlané, Pezinské kultúrne centrum a Fan-klub Cajlané boli i tento rok organizátormi medzinárodného súťažného festivalu malých dychových hudieb s názvom DYCHOVKY V PREŠI. Podujatie bolo význačné tým, že sa konalo po desiatykrát, malo teda prívlastok jubilejné. Od začiatku až doteraz organizačné starosti ležia hlavne na pleciach neúnavného organizátora a veľkého priaznivca dychovej hudby Františka Fédera. „Myslím, že to bol jeden z najlepších festivalových ročníkov v doterajšej histórii. Mali sme zatiaľ najviac súťažných hudieb a taktiež účinkujúcich hudieb počas troch dní festivalu. Súťažiace orchestre potvrdili veľmi dobrú kvalitu a sme radi, že na podujatie prišlo aj veľa Víťazná rakúska kapela BLECHARENKA: porota u nej ocenila muzikantské majstrovstvo.divákov,“ skonštatoval F. Féder.
   Do súťažnej časti bolo prihlásených sedem dychoviek, dve rakúske a päť slovenských. Jedna zo slovenských (DH Sebedražská kapela) nakoniec nesúťažila, nakoľko títo hudobníci už počas prítomnosti v Pezinku dostali od príbuzných naliehavú výzvu, aby sa čím skôr vrátili, že ich dedinu zasiahla povodeň. Z podobného dôvodu neprišla ani moravská DH Stráňanka, ktorá mala hrať na nedeľňajšej veselici. Počas troch festivalových dní vystúpilo v Pezinku trinásť dychových hudieb. Okrem súťaže niektoré orchestre účinkovali na sprievodných koncertoch, ktoré boli na trhovisku, na Radničnom námestí, v Krušičovej kúrii, pred Dom kultúry a vo vinárni Matyšák.

 Víťazná rakúska kapela BLECHARENKA: porota u nej ocenila muzikantské majstrovstvo.

   V nedeľu popoludní program začal sprievodom, ktorý prechádzal od Krušičovej kúrie po Holubyho ulici k Domu kultúry. Zúčastnili sa ho hostia podujatia, všetci organizátori a súťažné hudby. Vpredu išli mladé mažoretky TINA z Bratislavy. Súťažné vystúpenia sa uskutočnili nezvyčajne v Dome kultúry, keďže tradičné miesto – Zámok – je v rekonštrukcii. Súťažilo šesť kapiel: DH Doľančanka, DH Weidener Dorfmusik (Rakúsko), DH Nedanovčianka, DH Vinosadka, DH Blecharanka (Rakúsko) a DH Drotári. Vystúpenia hodnotila odborná porota pod vedením hudobného skladateľa Adama Hudeca. Po úspešných vystúpeniach všetkých kapiel odborná porota po zdĺhavom zvažovaní vyhlásila výsledky.

Vyhrala kapela bez spevu

   Veľkým prekvapením pre väčšinu súťažiacich i divákov bolo, že predseda poroty vyhlásil za víťaza súťaže mladú rakúsku kapelu DH Blecharanka zo severného Burgenlandu. Táto kapela ako jediná nemala spevákov. Mnohým sa to zdalo nepochopiteľné. „Pred vyhlásením výsledkov sme mali určité obavy, ako to ľudia prijmú. Možno preto to aj trošku zdĺhavejšie vysvetľoval predseda poroty.

... Na súťažiach v zahraničí sa hodnotí už podľa iných kritérií. Pán Hudec chodí ako porotca po európskych súťažiach a tam sa predovšetkým posudzuje hráčska kvalita orchestra, výkony muzikantov. U nás a na Morave sa naopak veľký dôraz kladie na spevácke výkony, možno aj pre to, že naši ľudia to chcú a sme na to všetci navyknutí. Pokiaľ však chceme, aby naše kapely boli úspešné aj v zahraničí, musíme sa novým trendom prispôsobiť, “ povedal nám F. Féder.
   Porota po súťaži určila toto poradie: 1. Blecharanka 92,66 b. - zisk zlatého pásma cum laude (s pochvalou), 2. Nedanovčianka 92 b. - zisk zlatého pásma cum laude, 3. Vinosadka 89,5 b. - zisk zlatého pásma a Drotári 89,5 b. - zisk zlatého pásma, 4. Weidener Dorfmusik 87,16 b. - zlaté pásmo, 5. Doľančanka 70 b. - bronzové pásmo.
   OCENENIA: Hlavná cena – DH Blecharanka, Cena predsedu medzinárodnej poroty – sólo na tenor a barytón Libora Borota a Marcela Podoláka z DH Drotári (pozoruhodný inštrumentálny výkon v skladbe Dvaja supermani, Cena diváka – DH Vinosadka, Cena primátora – DH Nedanovčianka, Cena za mužský spev – Daniel Filo a Michal Čechovský z DH Drotári (skladba Nezapomeň), Cena za ženský spev – Mirka Sandtnerová z DH Vinosadka ( New York, New York), Cena za inštrumentálnu skladbu – Marcel Floro z DH Nedanovčianka (Trompeldo), Cena za najobľúbenejšiu skladbu – DH Vinosadka (Nebanuj za milým), Cena komunitnej nadácie REVIA – DH Weidener Dorfmusik, Cena predsedu festivalu – DH Blecharanka, Cena predsedu Bratislavského samosprávneho kraja – DH Doľančanka , za udržiavanie tradícií.
   Festivalu Dychovky v Preši sa zúčastnilo 230 muzikantov a spevákov a 500 divákov. „ S podujatím sme boli veľmi spokojní. Mňa milo prekvapilo, že v hudbách je veľmi mnoho mladých ľudí, čo je zárukou, že o budúcnosť dychovej hudby je postarané. My pochopiteľne budeme jeden z najznámejších festivalov na Slovensku pripravovať aj v budúcom roku. Chceme sa zamerať najmä na kvalitu podujatia. Latka je postavená vysoko, v žiadnom prípade ju nechceme podliezať. Všetko bude záležať od množstva financií, koľko sa nám ich podarí zohnať. Dnes ešte nevieme, v ktorých priestoroch sa bude festival konať, termín jeho konania je však už známy,“ povedal nám na záver dlhoročný predseda festivalu F. Feder.

 

 

 

(mo)


Ohodnoťte článok: