Romantický večer pri Jánskych ohňoch

Júl 2010 / Prečítané 1310 krát
   Malokarpatské múzeum v Pezinku sa rozhodlo oživiť tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána, ktoré boli v tradičnej kultúre oslavou letného slnovratu a v kresťanskej kultúre spomienkou na svätca Jána Krstiteľa.
   V tradičných kultúrach boli základnou zložkou sviatku oheň, voda, zeleň. Významnú úlohu zohrávali hostiny a hry. Zvyky, ktoré spoločenstvo vykonávalo, mali odohnať zlé sily, zdôrazniť výhru nad zimou, dobra nad zlom a tiež ochrániť úrodu pred búrkami či ľadovcom.
   Nultý ročník zaujímavého podujatia sa uskutočnil na lúke pri hasičoch. Na úvod za účasti početných Pezinčanov zapálil oheň primátor Oliver Solga. Pokračovalo vystúpenie Folklórneho súboru Mladosť zo Šenkvíc, etno-bubnovej školy Rytmika a ohňovej show tanečnej skupiny Festum Aeternum z Bratislavy. Návštevníci si mohli dať v stane vyveštiť všetko o láske a šťastí od veštice, mohli sa zúčastniť viacerých súťaží a hier alebo zatancovať si pri ohni.
   Z podujatia sa stal podmanivý, romantický letný večer, najmä pre mladých ľudí, preniesla sa naň aj príjemná nálada z víťazného futbalového zápasu na majstrovstvách sveta s Talianskom.
Spoluorganizátormi podujatia, ktoré bude mať po úspešnej premiére v budúcom roku iste pokračovanie, boli pezinskí skauti zo 61. OZ Modrý oblak, Bratislavský samosprávny kraj, Mesto Pezinok a OR Hasičského a záchranného zboru.
 
(mo,mm)
 

Ohodnoťte článok: