Ak sa chce, tak sa dá

Júl 2010 / Prečítané 1900 krát
   V mesiaci jún sa OZ „Pes v núdzi“ rozhodlo v rámci svojej činnosti pomôcť psíkom v Glejovke v Pezinku. Nápad zrealizovať túto myšlienku som mala v hlave už dávnejšie, ale uskutočniť ho nebolo jednoduché. Najväčšie problémy v Glejovke predstavovali najmä nekontrolované množenia psov, čo viedlo k nezvládnutiu ich starostlivosti samotnými majiteľmi. Došlo k zanedbaniu potrebnej zdravotnej starostlivosti (odčervenia, vakcinácie) a dôležitej socializácii psov. Z dlhodobého hľadiska by sa jednalo o časovanú bombu, kde by len problémy narastali, či už z možného vzniku infekcií, tvorby besnoty, zlého zdravotného stavu samotných zvierat, narastanie agresivity u nesocializovaných psov.
   V súčasnosti sa nám podarilo stav psíkov v Glejovke zregulovať na počet 16, pričom všetky psy sú riadne evidované, majú splnenú daňovú poplatkovú povinnosť. Podstatnou vecou je, že sučky a väčšina psov je kastrovaná, majú kompletné vakcinácie, sú odčervení, majú obojky a známky a majitelia si ich vodia na vôdzkach. Psíci, ktorí nepatrili „nikomu“ naše OZ prevzalo do svojej starostlivosti a sú ponúknutí na adopciu. Z vlastnej skúsenosti a navštevovania môžem povedať, že ide o bezproblémových, poslušných a dobrých psov. Majitelia sa na moje milé prekvapenie v rámci svojich možností a schopností o svojich štvornohých zverencov pekne starajú a bola by som rada, ak by si aj iní ľudia vzali od nich príklad, pretože ich berú ako živé tvory a nie veci ako to vo väčšine prípadov u nás býva.
   Celú akciu sa nám podarila zrealizovať aj vďaka súčinnosti obyvateľov Glejovky, ktorí našu pomoc uvítali, asistencie pezinskej Mestskej polície a ambulancii MVDr. Freya. Moja špeciálna vďaka patrí MVDr. Monike Martinkovej, Zuzke Bezákovej, MsP náčelníkovi Ľudovítovi Farbulovi, Ferkovi Oláhovi a sponzorom OZ „Pes v núdzi“.