Slovensko bude smetiskom Európy?

Máj 2010 / Prečítané 1660 krát
   Pod titulkom " Slovensku hrozí, že sa stane smetiskom Európy" uverejnili médiá článok štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Jaroslava Jaduša, v ktorom o. i. uvádza fakt, že extrémne vysoké ceny za skládkovanie odpadov v západných krajinách Európskej únie a skončenie prechodného obdobia na cezhraničnú prepravu odpadov na budúci rok môže spôsobiť, že Slovensko sa stane smetiskom Európy. A ďalej dodáva, že práve Slovensko bude vďaka nízkym cenám za uloženie odpadu na skládkach práve tou krajinou, kde sa bude hrnúť odpad minimálne z okolitých a bohatších krajín Európy. Ani jeden zo štyroch doterajších ministrov životného prostredia za uplynulé štyri roky nevypracoval Plán odpadového hospodárstva. Pripustil, že kritika za nevypracovanie tohto materiálu pri mestách ktoré majú odpadové hospodárstvo ako hlavnú ťarchu, je oprávnená, podobne ako v prípade nestanovania cieľov a priorít. K tomuto vyjadreniu štátneho tajomníka treba len dodať, že podobné obavy z toho, že sa nielen Slovensko, ale aj naše mesto môže stať smetiskom Európy prežívajú aj Pezinčania, ktorí bojujú proti skládkovaniu odpadov v Novej jame.
Prečítali sme si...
   Denník Sme priniesol 23. apríla rozhovor so štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia Jaroslavom Jadušom z ktorého vyberáme časť o pezinskej skládke:
   Sme: Jednou z prvých vecí, ktorá sa udiala po nástupe vlády, bolo zrušenie účastníctva občianskych združení v rozhodovaní o stavbách, ktoré majú veľký vplyv na životné prostredie. Takmer sme preto prišli o milióny z eurofondov.
  J.J: Nie všetky občianske aktivity sú aj účelné a môžu byť zneužité. Dnes sme Bruselom nútení, aby sme za účastníka považovali každého, kto vyhlási, že je stavbou dotknutý. Budem to v plnej miere akceptovať, ale potom musím mať aj garanciu, že občianske združenia nebudú zneužité treťou stranou. Som presvedčený, že na Slovensku je veľa environmentálnych problémov, kde vystupujú mimovládne organizácie, ktoré sú zneužívané treťou stranou a ide skôr o obchodný spor.
   Sme: Napríklad ?
  J.J.: Napríklad otázka nemenovanej skládky.
  Sme: Myslíte Pezinok. Kto ich manipuluje?
  J.J.: Existujú spoločnosti, ktoré majú záujem prevádzkovať služby, ktoré ponúka pezinská skládka. Je problém, že tá skládka je blízko obydlí Pezinčanov. Ale potom je problémom aj to, že Pezinok si nevie poradiť s vlastným odpadom, keď vlani dostal pokutu za nelegálnu skládku.
   Sme: Takže tisíce Pezinčanov obhajujú záujmy prevádzkovateľa inej skládky ?
  J.J.: Som presvedčený, že v rámci svojich aktivít nahrávajú aktivitám niektorej spoločnosti.
  Sme: Je v poriadku, že vaši úradníci povolili skládku napriek protestom tisícov ľudí a zákazu v územnom pláne mesta?
  J.J.: Vyjadrím sa, keď rozhodne Ústavný súd.
  Sme: Veríte, že ľudia môžu mať vlastný názor a bojovať zaň aj bez toho, aby im zaplatili ?
  J.J.: Celkom isto áno.
  Sme: Ale opakovane naznačujete, že tomu neveríte.
  J.J.: Sú kauzy, o ktorých sa nepíše, kde ľudia spontánne presadia svoje názory. Ale sú aj špičky ľadovca, tieto veľké kauzy, kde ide o peniaze. A kde ide o peniaze, je podozrenie aj z korupcie a manipulácie. Bežný Pezinčan ani netuší, čo je v pozadí tejto kauzy.
  Sme.: Čo teda?
  J.J.: Ktosi, kto bojuje proti skládke, to postavil na tom, že chcel zarobiť predovšetkým on.
  Sme: Povedzte kto?
  J.J.: Ešte raz, pre mňa je pezinská skládka boj veľkých spoločností o lukratívne zakázky na ukladanie odpadu. Skončil som.
  Po prečítaní tohto rozhovoru som si uvedomil, že je až neuveriteľné, že práve štátny tajomník MŽP nemá ani základné informácie o tejto kauze a pokojne tvrdí, že „Pezinok si nevie poradiť s vlastným odpadom, keď vlani dostal pokutu za nelegálnu skládku...“ Pezinok vlastný komunálny odpad vozí na skládku do Dubovej, s ktorou ma riadnu zmluvu do roku 2013. Pokutu sme dostali od Obvodného úradu životného prostredia v Pezinku, a to i napriek tomu, že sme mali povolenie OR HaZZ, za spaľovanie haluzoviny a révoviny a nie za iný odpad na nelegálnej skládke. Mesto Pezinok nikdy žiadnu nelegálnu skládku neprevádzkovalo. Potom už jeho tvrdenia, že bežný občan ani netuší, čo a kto je zatým, ako je manipulovaný neznámou spoločnosťou a podobne ma prudko vrhli späť, do čias pred November 1989. Aj vtedy tých pár statočných, ktorí sa postavili proti totalitnému komunistickému režimu boli označovaní za niekym zmanipulovaných a podplatených.
 
Oliver Solga
 

Ohodnoťte článok: