Dažde a silný vietor spôsobili kalamitu

Máj 2010 / Prečítané 2435 krát
   Prudké dažde od soboty 15. mája až do pondelka 17. mája spojené so silným nárazovým vetrom spôsobili obrovské škody, najmä v mestských lesoch. Odrezaná od sveta bola chatová oblasť Slnečné údolie, kde vyvrátené stromy a stĺpy elektrického vedenia popadali na cestu. Na odstránenie kalamity boli privolaní pilčíci Štátnych lesov Smolenice, hasiči OR HaZZ a firma Petmas z Pezinka. Cestu sa podarilo uvoľniť v utorok napoludnie.
   Kalamita v niektorých častiach lesa dosiahla doteraz nevídané rozmery. Podľa predbežného odhadu objem kalamitného dreva predstavuje asi 60 tisíc kubických metrov, pre porovnanie súčasná ročná ťažba je asi 10 až 12 tisíc kubíkov. V najbližších rokoch bude preto zastavená ťažba dreva a bude prebiehať len odstraňovanie kalamity.
   V lese boli padnutými stromami zdemolované aj dva osobné auto mobily a poškodené niektoré objekty. V jednom prípade bolo nutné privolať leteckú záchrannú službu.
   Mimoriadnu udalosť spôsobila aj dažďová voda, ktorá zaplavila budovy v spodnej časti Pinelovej nemocnice. Privolaný primátor spolu s časťou krízového štábu zabezpečili v nedeľu večer techniku na vyhĺbenie odvodňovacích kanálov, vrecia s pieskom a odčerpávanie vody. Výrazne pomohli aj členovia Dobrovoľného hasičského zboru a firma Petmas.
 
 
(ra)
 

Ohodnoťte článok: