Ďalší protest proti skládke pred Úradom vlády SR

Máj 2010 / Prečítané 1352 krát
Účastníci protestného zhromaždenia symbolicky vysypali smeti.   V stredu 12. mája sa zišli pred Úradom vlády SR v Bratislave desiatky občianskych aktivistov Skládka nepatrí do mesta a ďalších občanov Pezinka s transparentami, aby protestovali proti výstavbe a prevádzke pezinskej skládky odpadov. Účastníci protestnej akcie pripomenuli premiérovi Ficovi a podpredsedovi vlády Čaplovičovi, že neplnia medializovaný sľub z minulého roku, že skládku zastavia. Nespokojných Pezinčanov prišli podporiť aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, primátor Pezinka Oliver Solga, primátor Modry Peter Majtán a ďalší.
   Právnička Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta v úvodnom vystúpení pripomenula, že ide už o štrnástu akciu proti skládke. Ani toto ešte nestačilo na to, aby kontraverzná skládka bola zastavená. Hluchota zodpovedných je neprijateľná, preto sú odhodlaní v boji za svoje práva pokračovať.
   Župan Pavol Frešo prisľúbil, že kraj sa bude naďalej usilovať o vstup do mimoodvolacieho konania o preskúmanie územného rozhodnutia na ministerstve výstavby.
   Doplnil, že samosprávny kraj bude naďalej stáť za Pezinčanmi, ako za ostatnými občanmi, ktorých vôľu treba rešpektovať. „ Žiadna vláda a žiaden minister nemôžu dlhodobo odolávať tomu, že keď ľudia niečo nechcú, keď sa boja o svoje zdravie, tak to jednoducho nebude. Pokiaľ som ja županom, tak budem stáť za vami“ povedal na záver. 
   Primátor Oliver Solga uviedol, že mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom zasadnutí odmietlo výsledky preskúmavania územného rozhodnutia, ktoré po troch rokoch ukončilo Ministerstvo výstavby a regionálného rozvoja SR. Ministerstvo neakceptovalo územný plán mesta Pezinok a ponechalo v platnosti rozhodnutie Krajského stavebného úradu z mája 2007, ktoré v tom čase viedol Ján Man ml., syn šéfa spoločnosti Ekologická skládka Jána Mana staršieho.
   Primátor Modry Peter Majtán poukázal na to, že okolo jazdia dve nákladné autá, ktoré sem poslal majiteľ skládky, s nápismi, že Združenie miest a obcí malokarpatského regiónu je za skládku, čo však nie je pravda, o čom svedčí aj jeho prítomnosť na proteste a jeho už dlhšie deklarovaná podpora Pezinčanov v boji proti skládke.
   Na protestnom zhromaždení vystúpili aj mestskí poslanci a zástupcovia občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Miroslav Král a Marián Šipoš, ktorí ostro kritizovali konanie štátnych úradníkov a nečinnosť štátnych orgánov a Ústavného súdu vo veci nezákonnosti skládky.
   Na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR bolo stavebné povolenie na skládku zrušené pre nezákonnosť. Toto uznesenie pozastavil Ústavný súd SR, ktorý zatiaľ ešte vo veci nerozhodol. Napriek tomu sa skládka zaváža odpadom.
   Účastníci zhromaždenia protest symbolicky ukončili vysypaním smeti na námestí pred Úradom vlády SR.
 
(mo)