Na margo

Apríl 2010 / Prečítané 2049 krát
   Už dávno som si dal záväzok, že na anonymov nebudem reagovať. Pretože ak niekto nemá ani základy elementárnej slušnosti, občianskej statočnosti a ani hrdosti na vlastný názor, je zbytočné, aby sme sa ním zaoberali. Dnes na rozdiel od dôb, keď tu vládol komunizmus, za vlastný názor či presvedčenie nikomu nič nehrozí. A už vôbec nie zo strany primátora či iných predstaviteľov mesta. Akurát aby sme sa mohli dozvedieť, že dotyčný anonym nie je len zbabelec, ale ešte aj niečo iné, ďaleko horšie.
   Keďže v malom meste sa skoro všetci poznáme, po zverejnení konkrétneho mena by sme možno zistili, že dotyčný nebojácny kritik má sám „maslo na hlave“. Ľudia by si iste spomenuli a možno by mu aj pripomenuli jeho vlastné „prehrešky“ z dávnej i nedávnej minulosti, jeho názory a postoje a možno aj nejaké tie kšeftíky a podvody. Možno by ľahšie prišli aj na to, čomu alebo komu tento „bojovník“ za pravdu a spravodlivosť slúži a posluhuje. Bola by to zaujímavá galéria prispievateľov „nezávislých“ diskusných fór, často frustrovaných jedincov, nerealizovaných kariéristov a nedovzdelaných hlupákov.
   Anonymita „diskutérov“ je výsledkom bezbrehej demokracie, bez osobnej zodpovednosti.
   Už dávnejšie som týchto ľudí označil obrazne povedané za travičov studní. Je to azda najpriliehavejšie pomenovanie pre tých, ktorí pokojne znevážia vašu prácu, pošpinia vaše meno a bez dôkazov vás obvinia z čohokoľvek. Preto o fenoméne „slobodného“ anonymného vyjadrovania sa na webových stránkach diskusných (???) fór píšem prvýkrát a zároveň aj naposledy. Lebo ako hovorí staré čínske príslovie: „Ak budeš bojovať proti sviniam, tak sa nečuduj, že sa sám zašpiníš...“.
 
Oliver Solga
 

Ohodnoťte článok: