Pezinčania protestovali v Košiciach pred Ústavným súdom

Apríl 2010 / Prečítané 1285 krát
   Do Košíc pred budovu Ústavného súdu SR prišlo 13. apríla protestovať niekoľko desiatok obyvateľov Pezinka, ktorých podporili aj Košičania, Trebišovčania a zástupcovia mimovládnych organizácií, medzi ktorými nechýbali ani vinári z Tokajskej oblasti. Vyše 200 ľudí ocenilo snahu Pezinčanov, ktorí žiadajú aby im Ústavný súd zverejnil svoje rozhodnutie o odložení vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý skládku v Novej jame považuje za nezákonnú. Zároveň chcú dosiahnuť, aby sa stali vedľajšími účastníkmi konania pred ÚS. Protestujúcich prišiel podporiť aj primátor Košíc František Knapík a primátor Pezinka Oliver Solga.
   Na miesto protestu dorazila cyklistická štafeta, ktorá v nedeľu ráno vyštartovala z Pezinka. Spolu so sprievodným vozidlom aj oni informovali počas jazdy o problémoch, ktoré dlhodobo trápia obyvateľov Pezinka.
   V štafete, ktorá absolvovala celú trasu z Pezinka do Košíc, boli aj poslanci mestského zastupiteľstva Medard Féder a Marián Šípoš, a dokonca aj jedna žena – pani Gabriela Šilhárová. Na námestí pri Mariánskom stĺpe sa prihovorila protestujúcim aj predstaviteľka Via Juris, ktorá okrem iného povedala: „Ako môžeme hovoriť o právnom štáte, keď Ústavný súd v priebehu niekoľkých dní rozhodol o ochrane práv majiteľov skládky a niekoľko mesiacov sa nechce vyjadriť k právam tisícov Pezinčanov a dopúšťa nezvratné škody na ich životnom prostredí.“ Prítomných o celej, už niekoľkoročnej kauze skládky a boji Pezinčanov proti nej i o postoji Ústavného súdu informoval predstaviteľ občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Jaroslav Pavlovič.
   Na záver sa sprievod vybral pred budovu Ústavného súdu, pred ktorým zotrval v desaťminútovom tichu.

Billboardy majiteľov skládky.
   Cez protestné zhromaždenie v Košiciach premávali po uliciach dva ťahače s billboardami, ktoré si objednali majitelia skládky. Tieto mali na billboardoch okrem iného aj nápis: „Členovia združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu podporujú pezinskú skládku.“ Toto tvrdenie je zavádzajúce, pretože na ostatnom zasadnutí predstaviteľov regiónu 8. 4. vo Svätom Juri za účasti predsedu BSK Pavla Freša sa hovorilo aj o skládke v Novej jame a o postojoch k nej zo strany predstaviteľov samospráv. Ponuku prevádzkovateľov skládky voziť odpad do Pezinka prijali z regiónu len Svätý Jur, Viničné a Slovenský Grob. Mnohí starostovia skládku odmietli a vyjadrili názor, že ZMOMR mal prejaviť voči obyvateľom Pezinka ďaleko väčšiu solidaritu. Ťahače s billboardami, ktoré neskôr stáli aj na Radničnom námestí, považujú mnohí Pezinčania za priživovanie sa na ich proteste proti skládke.
 
(ra)
 

Ohodnoťte článok: