List pezinského rodáka z Nemecka

Marec 2010 / Prečítané 1314 krát
   Som rodák z Pezinka, ale viac ako 40 rokov bývam a pracujem v Nemecku. Moja profesia bola a je vinohradníctvo. Pracoval som ako výskumník a poradca. Ako starého vinohradníka a Pezinčana ma veľmi zaujíma, či pezinskí i slovenskí vinohradníci využívajú dotácie z fondov Európskej únie na vinohradníctvo a všeobecne na rozvoj Slovenska a mesta Pezinka. Bola by totiž veľká škoda, keby sa všetky ponúkané možnosti nevyužívali.
   Pri mojej poslednej návšteve v Pezinku pred niekoľkými týždňami, som sa dozvedel, že možnosti dotácií na Slovensku i v samotnom Pezinku a bezprostrednom okolí sa málo využívajú. Prečo? Viem, že dotácie nie je možné získať ľahko, je za tým tiež rozsiahla administratíva, ale takto je to aj v Nemecku. Nikde na svete nie je nič zadarmo. Keď som počul, že pezinskí vinohradníci využívajú dotácie najviac na 10 percent, nechápal som, prečo. Pokiaľ sa peniaze z EÚ nevyužívajú na Slovensku, dávajú ich do iných krajín .Pritom práve v Pezinku a okolí je veľká možnosť využívať dotácie na vinohradníctvo a výrobu vína, či gastronómiu, turistiku, šport a rekreáciu. Myslím si, že práve Pezinok má najlepšie predpoklady, aby ho ľudia z väčších miest kvôli tomuto navštevovali.
   Prečo sa neplánujú také projekty, ktoré budú až do 90 percent dotované z peňazí EÚ? Vybudovanie komunikácií pre bicyklistov je určite prvý krok, ale je to ešte málo na to, aby sa mesto do budúcnosti pozitívne vyvíjalo.
   Ako starého Pezinčana ma súčasnosť i budúcnosť mesta veľmi zaujíma. Keby som vám mohol nejakým spôsobom či radou pomôcť (v Nemecku som pre vinohradníkov pracoval) napíšte mi email na adresu: paulslamka@googlemail.com .
 
Pavol Slamka

Ohodnoťte článok: